Netanjahu: Hitler chtěl Židy vyhnat, likvidaci poradil muslimský duchovní | E15.cz

Netanjahu: Hitler chtěl Židy vyhnat, likvidaci poradil muslimský duchovní

Netanjahu: Hitler chtěl Židy vyhnat, likvidaci poradil muslimský duchovní
Šéf pravicového Likudu Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

V Izraeli vyvolala rozhořčení slova premiéra Benjamina Netanjahua o podílu někdejšího jeruzalémského velkého muftího na nacistické politice vyhlazování Židů. Netanjahu řekl, ze Adolf Hitler chtěl původně Židy jenom vyhnat, avšak na radu muftího Muhammada Amína Husajního se rozhodl je pozabíjet. Historici a někteří politici s premiérem nesouhlasí.

Netanjahu vystoupil v úterý na světovém sionistickém kongresu v Jeruzalémě. Prohlásil, že Hitler původně uvažoval o vyhnání Židů. Muftí, který se otevřeně hlásil k podpoře nacismu, při osobním setkání Hitlera upozornil, že budou-li Židé z Evropy vyhnáni, přijdou v ohromném počtu do Palestiny, která byla tehdy britským mandátním územím. Na Hitlerovu otázku co s nimi má tedy dělat, podle Netanjahua Husajní řekl: „Spálit je“.

Premiér tato slova vyřkl po třídenních izraelsko-palestinských střetech, při nichž zemřelo na 50 lidí. Příčinou je spor o status jeruzalémské Chrámové hory. Ministr obrany Moše Jaalon dnes k Netanjahuovým slovům řekl, že „Amín samozřejmě nevymyslel (nacistické) konečné řešení židovské otázky. Z dějinných poznatků je zřejmé, že to zahájil Hitler. Husajní se k němu připojil,“ prohlásil ministr.

Nepřesná tvrzení

Hlavní historička jeruzalémského muzea holokaustu Jad vašem Dina Poratová uvedla, že z historického hlediska nejsou premiérova tvrzení přesná. „Nelze říci, že to byl muftí, kdo Hitlerovi vnukl myšlenku zabíjet nebo pálit Židy. To není pravda. Setkali se až po událostech, které k tomu vedly,“ řekla Poratová.

Vůdce izraelské opozice Jicchak Herzog prohlásil, že Netanjahu nebezpečně překrucuje dějiny. „Žádám Netanjahua, aby se okamžitě opravil, protože to umenšuje holokaust, nacismus a Hitlerův podíl na hrozné katastrofě našeho lidu,“ napsal Herzog na Facebooku.

Aktivní podpora Hitlera

„Velký muftí dal příkaz zabít mého dědečka rabiho Herzoga a aktivně podporoval Hitlera. Ale Hitler byl jenom jeden. To on napsal tu ohavnou knihu Mein Kampf. S myšlenkou konečného řešení vystoupil v Reichstagu v lednu 1939, tři roky před setkáním s Husajním,“ dodal Herzog.

Podle kritiků Netanjahuova slova nahrávají těm, kdo popírají holokaust. Poslanec za opoziční koalici Sinostický svaz Icik Šmuli požádal, aby se Netanjahu omluvil obětem holokaustu. „Je to velká hanba, že je premiér židovského státu ve službách popíračů holokaustu. Není to poprvé, kdy Netanjahu překrucuje historická fakta, ale je to poprvé, kdy vyslovil tak velkou lež,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.