Nizozemský premiér jednal s Putinem, ten hrozil vetem | E15.cz

Nizozemský premiér jednal s Putinem, ten hrozil vetem

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Nizozemský premiér Mark Rutte v telefonickém rozhovoru apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil zřízení zvláštního tribunálu OSN, který by stíhal viníky loňského sestřelení malajsijského boeingu z letu MH17 na východě Ukrajině. Oznámila to dnes nizozemská vláda. Ale Putin dal najevo, že Moskva při hlasování v Radě bezpečnosti OSN použije veto.

Návrh na zřízení mezinárodního tribunálu přeložila Malajsie a podporuje jej mimo jiné Ukrajina a Nizozemsko, ze kterého pocházelo 198 z 298 lidí, kteří v troskách letounu zahynuli. Hlasovat by se v RB OSN mělo večer.

Kyjev a Západ mají podezření, že boeing sestřelila protiletecká raketa Buk odpálená z území ovládaného proruskými separatisty, možná přímo ruskými vojáky. Rusko toto podezření rezolutně popírá a svaluje vinu na ukrajinskou armádu. Zřízení tribunálu by podle prohlášení Kremlu bylo „bezúčelné“, protože Rusko má ještě hodně nevyjasněných otázek ohledně nizozemského vyšetřování tragédie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.