Norové objevili v Severním moři nové velké naleziště ropy | E15.cz

Norové objevili v Severním moři nové velké naleziště ropy

Statoil
Statoil
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norská ropná společnost Statoil objevila v Severním moři nové významné naleziště ropy a plynu. Pole Aldous Major South obsahuje v přepočtu na ropu 200 až 400 milionů barelů a je zřejmě součástí širší zóny s daleko většími zásobami, sdělila dnes viceprezidentka Statoilu pro průzkum Gro Haatvedtová.

Aldous Major South se nachází u jihonorského Stavangeru, což je jedna z nejprozkoumanějších oblastí Severního moře. Minulý týden zde vrtací souprava americké firmy Transocean narazila na ropný sloupec vysoký 65 metrů a Statoil o víkendu po odhadu velikosti naleziště označil oblast za „rezervoár vynikající kvality“.

„Severní moře je úžasná pánev - nikdy nepřestane dávat něco nového,“ řekla Haatvedtová agentuře Reuters. „Asi to není vyloženě obří pole, v mezinárodním měřítku to je ale významný objev,“ podotkla.

Haatvedtová srovnala význam nového naleziště s objevem pole Norne v Severním moři v roce 1997, kde se stále těží 34 tisíců barelů ropy denně, a s nedávným nálezem pole Skrugard v Barentsově moři. Tam Statoil letos v dubnu odhadl objem zásob na 150 až 250 milionů barelů ropy a naznačil, že skutečné zásoby mohou být až dvojnásobné.

Statoil má na Aldous Major South 40 procent a vlastní na něj licenci. Jeho partnery jsou další norské firmy Petoro a Det Norsks Oljeselskap. Deset procent na poli má švédská Lundin Petroleum, která kontroluje některé oblasti přiléhající k novému nalezišti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.