Obama proti plýtvání: Nová auta musí mít poloviční spotřebu | E15.cz

Obama proti plýtvání: Nová auta musí mít poloviční spotřebu

auta, USA
auta, USA
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S velkorysou spotřebou amerických aut plánuje zatočit prezident Barack Obama. Podle dokončených nových norem spotřeby ji budou muset do roku 2025 snížit téměř na polovinu. Obama opatření označil za „nejdůležitější krok“ své vlády v omezování závislosti USA na dovozu ropy. Plán má ale i tvrdé kritiky – nová regulace je podle nich extrémní a povede k výraznému zdražení nových automobilů.

Loňská data z USA ukazují, že průměrná spotřeba auta brázdícího americké silnice je 8,2 litru na 100 kilometrů. V roce 2025 už bude muset sestava modelů osobních a lehkých užitkových vozů jednotlivých automobilek v průměru spotřebovávat maximálně 4,3 litru.

Požadavky se budou zpřísňovat postupně a výrazné přitvrzení nastane v roce 2017. Regulace navazuje na dohodu mezi vládou a automobilkami z roku 2009, podle níž by se měla průměrná spotřeba nových modelů do roku 2016 snížit na 6,6 litru na 100 kilometrů.

Automobilky by měly více nabízet hybridní vozy, auta na zemní plyn nebo na elektřinu a zavádět se budou úsporné technologie typu dočasného vypínání motoru na semaforech.

Ušetří spotřebitelé?

Spor se vede o to, jak dopadne regulace na spotřebitele. Obamova administrativa akcentuje, že řidiči ušetří za pohonné hmoty během životnosti nového vozu koupeného v roce 2025 v průměru 8 tisíc dolarů (přes 150 tisíc korun).

Kritici opatření včetně republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho podle agentury AP naopak poukazují na to, že uměle urychlované zavádění nových technologií bude mít za následek takový růst cen nových vozů, že se tím smažou jakékoli úspory u pump.

Část expertů také upozorňuje na možné zhoršení bezpečnosti aut. Automobilky bude totiž nová regulace nutit k omezování velikosti a váhy vozů.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video