Obamův stroj na peníze se zadrhl | E15.cz

Obamův stroj na peníze se zadrhl

Barrack Obama
Barrack Obama
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Vendula Krumpholcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Program Baracka Obamy v posledních týdnech lze nejlépe popsat jako „rozlétaný“. Včera prezident vyrazil na dvoudenní obhlídku Nové Anglie, kde se zastaví v Romneyho domovském státě New Hampshire a v Bostonu. Poté ho čeká přesun na jih do Atlanty a na Floridu, kam se vrací během jediného týdne už podruhé.

Ne projevy, ale jedna sponzorská akce za druhou jsou hlavní motivací Obamova nabitého programu. Dosud měl úřadující prezident výhodu všech nájemníků Bílého domu – peníze na kampaň mohl jakožto jasný kandidát sbírat mnohem déle než jeho konkurenti, kteří se museli prát o nominaci. Od chvíle, kdy je jasným favoritem republikánů Mitt Romney, však Obama povážlivě ztrácí.

V květnu Romneyho tábor poprvé vybral víc peněz. Podle štábu Obamovy kampaně to je v jeho kariéře poprvé od roku 2007, kdy je protikandidát v získávání financí úspěšnější. Ve světle nových čísel nyní Obamův hlavní stan přiznal také to, že letos vůbec poprvé v historii vybere úřadující prezident méně peněz než jeho vyzývatel.

Hlavním zdrojem Romneyho příjmů jsou dary podnikatelů. Na jeho konto ale oficiálně proudí od „nezávislých“ skupin, které podporují vybraného kandidáta. Na rozdíl od samotných politiků však nemusejí původ svých peněz zveřejňovat.

Není přitom tajemstvím, že jedním z nejštědřejších Romneyho přispěvatelů je miliardář Sheldon Adelson, majitel sítě kasin v Las Vegas a čínském Macau. Na kampaň dal už podle internetového deníku Huffington Post 35 milionů dolarů a zavázal se k budoucím příspěvkům o stejné hodnotě. Adelsonovo jmění proudí rovnou ke čtyřem skupinám, které chtějí Mitta Romneyho do Bílého domu dostat. Jednou z nich je i organizace napojená na průmyslníky Charlese a Davida Kochovy, jedny z nejvlivnějších amerických podnikatelů, a štědré podporovatele hnutí Tea Party.

Obamovi nezbývá než doufat, že mu pomůže demografie. Hlasy žen a Latinoameričanů jsou ve voličské populaci stále důležitější, a obě skupiny Obamu jasně preferují nad Romneym. V současné situaci by však Obama stejně rád jako jejich hlasy získal jejich příspěvky. „Jen to, že máte slibný demografický základ, neznamená, že musíte vyhrát každé volby,“ vzkazuje Obamovi Ruy Teixeira, autor vlivné práce o chování amerických voličů.

Autor: Vendula Krumpholcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video