Obchodníci s dluhopisy sázejí na nové kolo kvantitativního uvolňování | E15.cz

Obchodníci s dluhopisy sázejí na nové kolo kvantitativního uvolňování

Ben Bernanke
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší američtí obchodníci s dluhopisy si myslí, že americká centrální banka (FED) spustí další kolo stimulů a napumpuje do ekonomiky další peníze nákupem cenných papírů navázaných na hypotéky, namísto skupování státních dluhopisů. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg.

Šéf FEDu Ben Bernanke a jeho kolegové, kteří nakoupili státní dluhopisy a cenné papíry navázané na hypotéky za 2,3 bilionu dolarů mezi podzimem 2008 a letošním červnem, spustí další kolo kvantitativního uvolňování v následujícím čtvrtletí. Myslí si to 16 z 21 primárních obchodníků s americkými vládními dluhopisy, kteří obchodují s americkou centrální bankou a kteří se zúčastnili ankety agentury Bloomberg.

FED by mohl nakoupit dluhopisy navázané na hypotéky za přibližně 545 miliard dolarů, alespoň takový je průměrný odhad oslovených obchodníků.

Zatímco úrokové sazby hypotéčních úvěrů zůstávají na rekordních minimech, realitní trh nadále škrtí americkou ekonomiku. Tamní asociace obchodníků s nemovitostmi minulý týden uvedla, že průměrná cena rezidenční nemovitosti se v říjnu meziročně snížila o 4,7 procenta.

Podle propočtů banky JPMorgan Chase by američtí majitelé standardních hypoték ušetřili ročně 40 až 50 miliard dolarů, pokud by všichni nefinancovali při současné průměrné sazbě 3,75 procenta.

Snahy nastartovat ekonomiku nyní zintenzivňují s připravovanými výdajovými škrty ve státním rozpočtu v rozsahu 1,2 bilionu dolarů, které začnou platit od ledna 2013. „FED se drží názoru, že i když jsou americké fundamenty v pořádku, musíme se mít na pozoru před evropskou dluhovou nákazou,“ řekl Bloombergu Dominic Konstam z newyorkské pobočky Deutsche Bank, který dodává: „To se dá vyložit tak, že FED chce zasáhnout.“

Dalším faktorem, který by FED mohl přesvědčit k tištění dalších peněz na podporu ekonomiky, jsou polevující inflační tlaky. „Je velká šance, že třetí kolo kvantitativního uvolňování přijde, nejspíše v podobě nákupů dluhopisů vázaných na hypotéky, zvlášť pokud inflační očekávání nadále poklesne,“ myslí si stratég JPMorgan Srini Ramaswamy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video