OBRAZEM: Trump během svého prezidentství nesplnil polovinu předvolebních slibů | e15.cz

OBRAZEM: Trump během svého prezidentství nesplnil polovinu předvolebních slibů

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček, Anna Vacková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Již ve středu 20. ledna skončí prezidentský mandát republikána Donalda Trumpa. Kontroverzní státník toho před nástupem do úřadu slíbil skutečně hodně. Některé jeho výroky, které pronesl v průběhu volební kampaně před více než čtyřmi lety, vešly do dějin.

Například, že USA „postaví na jižní hranici velkou zeď a Mexiko ji zaplatí“. Podle webu Politifact nicméně odcházející 45. americký prezident 50 procent svých slibů nenaplnil a zcela jich dodržel pouze čtvrtinu.

Tak třeba jeho slibovaná zeď je postavená jen z části a peníze na ni dali výhradně daňoví poplatníci z USA. Trump také nezrušil zdravotnickou reformu svého předchůdce Baracka Obamy. Nedostal do vězení svoji prezidentskou protikandidátku z roku 2016 Hillary Clintonovou ani nezbavil Spojené státy nelegálních migrantů. 

Ke slibům, které se mu naopak podařilo prosadit, patří snížení daní, odstoupení od Pařížské klimatické dohody nebo přestěhování americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. První dva jmenované kroky nicméně hodlá už v příštích měsících zvrátit nastupující administrativa nového prezidenta Joea Bidena. 

Podívejte se na fotogalerii ilustrující Trumpovy nesplněné sliby:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video