Olympiádu v Riu ohrožuje virus zika, odložte ji, píší vědci | E15.cz

Olympiádu v Riu ohrožuje virus zika, odložte ji, píší vědci

Olympiádu v Riu ohrožuje virus zika, odložte ji, píší vědci
Olympijský stadion v Riu
• 
ZDROJ: Dodoedo via Wikimeda Commons CC BY 3.0

ČTK

Více než 100 renomovaných vědců vyzvalo v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci (WHO) k přesunutí nebo odložení srpnové olympiády v Riu de Janeiro. Pořádání her je podle nich neetické vzhledem k novým zjištěním o viru. Mezinárodní olympijský výbor už dříve uvedl, že pro přesunutí her jinam nebo na jiný termín nevidí důvod. Stejný pohled má i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde se podle odhadů nakazilo na 1,5 milionu lidí. Zaznamenán byl v 60 zemích nebo územích a stále se šíří.

Onemocnění má většinou mírný průběh, ale je nebezpečné pro lidský plod. Vědci v dopise WHO uvedli, že zika může kromě takzvané mikrocefalie u dětí způsobit také vzácný a někdy i smrtelný neurologický syndrom u dospělých.

Dopis podepsalo 125 vědců, lékařů a odborníků na lékařskou etiku například z Oxfordské, Harvardovy a Yaleovy univerzity. Je mezi nimi i vědecký poradce Bílého domu Philip Rubin.

WHO: Pro odklad letní olympiády kvůli viru zika není důvod

Experti v dokumentu poukazují mimo jiné na neúspěch brazilských úřadů v boji s komáry, kteří virus přenášejí, a „oslabený“ zdravotnický systém v zemi. Hry by měly být odloženy nebo přesunuty „v zájmu veřejného zdraví“, soudí vědci.

Olympiáda by podle nich byla „zbytečným rizikem pro 500 tisíc zahraničních turistů“, kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl „zdomácnět“. Největší nebezpečí podle vědců představují atleti, kteří by se mohli nakazit a virus zavléct do chudých zemí, kde se ještě nezačal šířit.

„Oheň už hoří, ale to není dostatečný důvod pro to, aby se s olympijskými hrami nic nedělalo,“ řekl agentuře AP jeden ze signatářů dopisu Amir Attaran z univerzity v Ottawě.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že pro odklad či zrušení letních olympijských her v Riu de Janeiro kvůli viru zika není důvod. Na základě současného zhodnocení by prý zrušení či přemístění letošních letních OH významně neovlivnilo šíření viru zika.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!