Poláci nepustili Noční vlky do země | E15.cz

Poláci nepustili Noční vlky do země

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské úřady zakázaly koloně deseti motorkářů z ruského klubu Noční vlci vjezd do země, oznámila polská televize. Po pohraniční kontrole na bělorusko-polském přechodu Brest-Terespol jim bylo oznámeno, že nesplňují podmínky k vjezdu do Polska. Rozhodnutí, které bylo každému z Rusů předáno písemně, nebylo podle ruských médií nijak zdůvodněno.

Skupina se vydala na západ od ruských hranic připomenout si 70. výročí osvobození od nacismu, západní státy však Noční vlky podezírají z propagace politiky prezidenta Vladimira Putina.

„Nepřekročí hranici v souvislosti s tím, že nesplňují podmínky vjezdu na polské území,“ řekl novinářům mluvčí pohraniční služby Dariusz Sienicki. Podle vůdce ruské motocyklové kolony Andreje Bobrovského zakázaly polské úřady vjezd jednotlivě každému ze členů kolony, a to údajně bez objasnění příčin. Bobrovskij vyslovil domněnku, že motorkáři „byli zařazeni do sankčního seznamu“.

Ruské ministerstvo zahraničí požádalo Varšavu o vysvětlení, proč nevpustila do země ruské motorkáře, kteří chtěli uctít sovětské padlé. „Požadujeme objasnění od polských úřadů a rozhodně odsuzujeme jejich počínání, svědčící o ochotě z konjunkturálních důvodů přepisovat dějiny a v podstatě zlehčovat hrdinské činy těch, kteří zachránili Polsko a svět před fašismem,“ zdůraznila ruská diplomacie podle agentury TASS.

Deset jezdců se vrátilo do běloruského Brestu

Deset motocyklistů se na hraničním přechodu Terespol obrátilo zpět a zamířilo do běloruského pohraničního města Brestu. V úterý v poledne tam podle ruské agentury TASS chtějí uspořádat tiskovou konferenci.

Prohlídka na polském hraničním přechodu trvala podle ruských i polských novinářů několik hodin a byla velmi podrobná. Každý z členů kolony byl prý podroben „křížovému výslechu“ za přítomnosti čtyř polských úředníků. Pohraničníci se zajímali o cíl a důvod cesty, o místa nocování a počet účastníků výpravy.

Od hranice chtěli Rusové dojet do Varšavy, kde plánovali položit květiny u hrobu neznámého vojáka na Pilsudského náměstí a chtěli rovněž uctít památku Poláků zavražděných v roce 1943 při takzvaném Volyňském masakru. O život tehdy ukrajinští nacionalisté připravili na území obsazeném německým wehrmachtem několik desítek tisíc Poláků, ale i Rusů, Židů a příslušníků dalších národností včetně Čechů.

U volyňského památníku se mají ruští motorkáři setkat odpoledne kolem 16:00 hodin. Právě tam se zřejmě ukáže, kolika Rusům se podařilo hraniční kontrolu absolvovat a přes bělorusko-polskou hranici přejet. Někteří z nich totiž zřejmě využili jiné hraniční přechody než Brest-Terespol.

Rusové požádali o policejní ochranu

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že jeho úřad nemá seznamy Nočních vlků, podle kterých by srovnali podané žádosti o víza. Nemá proto informace, kolik se jich do Polska, respektive do Česka chystá.

„Jsme svobodná země. Pokud k nám někdo dorazí jako fyzická osoba, tak nemáme důvod vůči němu zakročovat, pokud přijel navštívit tuto zemi třeba i v souvislosti s připomenutím si výročí osvobozování této země,“ řekl Zaorálek.

Je ale podle něj důležité, že pokud by se jednalo o větší skupinu, musela by dodržovat všechny patřičné zákony, aby nekomplikovala provoz nebo život v obcích a městech. Dodal, že Rusové požádali o policejní ochranu. S jejím přidělením by prý Zaorálek nesouhlasil, připadá mu to nadbytečné. Patřičná povolení řeší také ministerstvo dopravy.

Poláci jako záloha

Na polské straně hranic ruské motorkáře očekávalo několik desítek jejich polských kolegů. V případě, že Noční vlci přes hranice neprojedou, jsou prý Poláci připraveni absolvovat cestu přes Varšavu, Vratislav, Brno, Bratislavu, Vídeň, Mnichov a Prahu do Berlína místo nich.

Polská média nevylučují, že navzdory zákazu někteří členové ruského klubu Noční vlci do Polska proniknou, případně se už v zemi nacházejí. Spekulují také o možnosti, že se Noční vlci pokusí do Berlína dostat přes Finsko a trajektem přes Balt.

Šéf Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov, který údajně schengenská víza potřebná ke vstupu do Evropské unie nedostal, předal prý v Brestu na běloruské straně hranic svým druhům poselství pro válečné veterány z Polska, Česka, Slovenska a Německa.

Němci zrušili víza

Polské úřady označují výpravu Nočních vlků Evropou za provokaci a fakticky zakázaly jejich cestu Polskem. Motorkáři reagovali ujištěním, že jejich cestu polský odpor nezastaví. Ve středoevropských státech EU jsou prý připraveny desítky či stovky jejich kolegů, kteří se k akci připojí.

Německá ministerstva vnitra a zahraničí už dříve oznámila, že v případě hrozby ohrožení veřejného pořádku mají úřady právo zabránit cizincům vstoupit do země. Německo, kde chtějí Noční vlci 9. května svou cestu ukončit, nechce vpustit ruské motorkáře do země. „Vedoucím představitelům Nočních vlků bude zabráněno ve vstupu do země. Víza, která získali na základě podání falešných informací, byla zrušena,“ citoval deník Rheinische Post zdroj blízký německé vládě.

Jezdci ujeli zatím přes 800 kilometrů, dalších 5000 kilometrů Evropou je podle jejich plánů čeká. Podle polského listu Gazeta Wyborcza chtějí Noční vlci po návštěvě Varšavy, Vratislavi a Osvětimi překročit hranice do České republiky ve středu odpoledne.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video