Poslední debata: v zahraničních tématech víc přesvědčil Obama | E15.cz

Poslední debata: v zahraničních tématech víc přesvědčil Obama

Barack Obama, Mitt Romney
Barack Obama, Mitt Romney
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Americký prezident Barack Obama a jeho vyzyvatel Mitt Romney se dva týdny před volbami střetli ve třetí a zároveň poslední televizní debatě. V diskusi zaměřené na zahraniční politiku se často shodovali, například ohledně postoje vůči Íránu, nechuti k vojenské účasti USA v Sýrii, používání bezpilotních letadel v boji proti teroristům. Střetli se naopak v otázce výdajů na obranu či toho, zda postavení USA v posledních čtyřech letech oslabilo či posílilo. Podle průzkumů v debatě zvítězil Obama.

Romney v mnohem poklidnější debatě v Boca Raton na Floridě než byla ta předchozí z minulého týdne na Long Islandu vystupoval převážně uměřeně až defenzivně. Obama naopak byl agresivnější, když Romneyho tvrzení například několikrát označil za nepravdivá. Zároveň zdůrazňoval své větší zkušenosti v otázkách zahraniční politiky a národní bezpečnosti: Připomenul například zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, ukončení války v Iráku či postupný odchod z Afghánistánu.

Podle bleskového průzkumu stanice CBS News mezi nerozhodnutými voliči Obama debatu s přehledem vyhrál. Za vítěze jej označilo 53 procent respondentů, zatímco Romney byl úspěšnější podle 23 procent. Šéf Bílého domu uspěl i podle průzkumu stanice CNN mezi registrovanými voliči, kteří sledovali debatu. Vyhrál v poměru 48:40 procentům.

Obama: Romneyho zahraniční politika zamrzla v 80. letech

Romney Obamovi vytkl, že Washington je ve světě příliš pasivní a že se to musí změnit. Aby to ale bylo možné, musejí se podle něj nejprve Spojené státy postavit ekonomicky na nohy. V zásadě totéž ale v debatě říkal i Obama.

Několikrát se ale současnému šéfovi Bílého domu podařilo na republikána úspěšně zaútočit. Hned v úvodu debaty jeho zahraniční politiku přirovnal k reliktu z 80. let, když Romneymu připomenul dřívější výrok o tom, že Rusko je největším nepřítelem USA. Republikánova slova o tom, že americké námořnictvo má méně lodí než v roce 1916, odmítl s tím, že doba se od té doby změnila a že stejně tak teď USA mají méně „koní a bajonetů“. „Máme teď ty věci, kterým se říká letadlové lodi a na kterých přistávají letadla,“ řekl také sarkasticky Obama.

Romney požaduje mnohem větší výdaje na obranu než současný šéf Bílého domu. Na otázku, jak je hodlá zajistit, když chce zároveň snižovat deficit, ale neposkytl jasnou odpověď.

Romey také Obamovi pogratuloval k zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Uvedl ale také, že Spojené státy potřebují jasnější strategii proti terorismu, než je jen likvidace velitelů sítě. „Nemůžeme se z této šlamastyky prozabíjet,“ prohlásil republikánský kandidát. V kontroverzním Obamově programu zabíjení teroristů bezpilotnímu letadly, při němž někdy umírají i civilisté, by ale podle svých slov pokračoval.

Barack Obama, Mitt Romney Autor: profimedia.cz

Romney: K Číně bych byl tvrdší

V závěrečné části debaty věnované vzestupu Číny řekl Romney, že by vůči Pekingu postupoval mnohem důrazněji. Uvedl, že Čína vůči Spojeným státům prostřednictvím manipulace s měnou vede „tichou obchodní válku“ a že by se neobával její reakce na svůj důraznější postup. Čína podle něj má vzhledem k značnému přebytku ve vzájemné obchodní výměně ze skutečné obchodní války větší strach. Obama pak svého soka kritizoval kvůli tomu, že investoval do firem, které přemístily pracovní místa ze Spojených států do Číny.

Předvolební souboj obou politiků je podle posledních průzkumů značně vyrovnaný. Poslední debata tak může být důležitá pro další dělení sympatií voličů. Obama do ní vstupoval s výhodou, protože je v zahraniční politice silnější než Romney. Republikán zvítězil v první debatě. Ve druhé ale šéfovi Bílého domu podlehl. Aktuální souboj tak mimo jiné rozhodoval i o tom, který z politiků si odnese pomyslnou korunu vítěze předvolebních televizních diskusí.

Nakonec to byl Obama, až další dny ale ukážou, zda se mu tím podařilo zastavit Romneyho dynamiku z posledních týdnů. Prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční 6. listopadu.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.