Pozorovatele OBSE zadržují slavjanští povstalci, prý je brzy propustí | E15.cz

Pozorovatele OBSE zadržují slavjanští povstalci, prý je brzy propustí

Pozorovatele OBSE zadržují slavjanští povstalci, prý je brzy propustí
Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov (vlevo) se svou ochrankou
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK
čap

Čtyři členy evropské pozorovatelské mise unesené v pondělí na východě Ukrajiny zadrželi proruští separatisté operující ve Slavjansku. Oznámil to vůdce slavjanských povstalců Vjačeslav Ponomarjov, který slíbil, že pozorovatelé budou brzy propuštěni.

„Byli samozřejmě zadrženi,“ řekl doněcký „lidový gubernátor“. Nikdo je prý nezatkl, povstalci jen nyní zjišťují, o jaké osoby jde a kam a proč měli pozorovatelé namířeno. „Pak je necháme jít,“ řekl ruské agentuře Interfax Ponomarjov.

Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která tým na východ Ukrajiny vyslala, podle Ponomarjova separatisté varovali před cestami do neklidných oblastí. „Horlivé“ pozorovatele ale přesto OBSE na východ poslala, stěžoval si povstalecký vůdce.

Ve čtyřčlenné misi, která byla podle dřívějších zpráv zadržena v pondělí večer východně od Doněcka, jsou pozorovatelé z Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka. OBSE má na východě Ukrajiny několik stovek dlouhodobých pozorovatelů, kteří tam působí od března.

Ve středu vzbouřenci tvrdili, že o únosu pozorovatelů nic neví. Tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky vydala prohlášení, podle něhož o pohřešovaných cizincích prý „slyší poprvé“. Dnešní Ponomarjovovo prohlášení potvrzuje informace místních médií, že v oblasti operuje několik vzájemně soupeřících proruských organizací, které své akce nekoordinují.

Další zadržení

Ve středu se povstalci na východě Ukrajiny na několik hodin zmocnili další skupiny evropských pozorovatelů. Kolem poledne OBSE ztratila kontakt se skupinou 11 inspektorů, ve které byli dva Bulhaři, Američan, Fin, Ital, Nizozemec, Nor, Polák, Rakušan, Rus a Slovák. Později byli členové týmu zadrženého západně od Doněcka propuštěni.

Podle německého diplomata Wolfganga Ischingera, který je prostředníkem OBSE pro ukrajinskou krizi, může evropská organizace své pozorovatele z Ukrajiny úplně odvolat, pokud podobné incidenty budou pokračovat. „Pokud se budeme muset o jejich život soustavně bát, nezbude než je odvolat,“ řekl ve středu Ischinger televizi ZDF.

Autor: ČTK, čap
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!