Pussy Riot jsou už v lágrech daleko od Moskvy | e15.cz

Pussy Riot jsou už v lágrech daleko od Moskvy

Členky skupiny Pussy Riot před soudem
Členky skupiny Pussy Riot před soudem
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě odsouzené punkerky z Pussy Riot jsou už v trestaneckých koloniích. Jejich právníci a rodina to dnes řekli ruským médiím. Dívky budou ve věznicích v Permské oblasti a v Mordvinské republice, vzdálené zhruba 600 a 1500 kilometrů východně od Moskvy.

Informaci dosud úřady nepotvrdily. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy tak tomu může být i proto, že trestankyně po přepravě do místa odpykání trestu nejprve absolvují zdravotní prohlídky a také se kontrolují jejich dokumenty, než je skutečně předají do trestanecké kolonie. To může trvat i několik dnů.

Posledním pokusem právníků, jak odložit odjezd členek skupiny do kolonií, byla minulý týden podaná a obratem zamítnutá žádost moskevskému soudu. Právníci se pokusili o odložení trestu do doby, kdy Naděždě Tolokonnikovové a Mariji Aljochinové vyrostou děti. Předchozí žádosti, aby Pussy Riot odseděly trest v Moskvě, soud také nevyhověl.

Vězeňské peklo

Přátelé obou trestankyň si nyní alespoň na Twitteru stěžují, že punkerky odvezli „superdaleko od Moskvy“, do „nejtvrdších táborů ze všech možných variant“. Mordvinsko je prý hotové „vězeňské peklo“. Podle informací BBC se s v těchto oblastech nacházely trestanecké lágry už v dobách Sovětského svazu.

V Rusku je prý celkem 35 táborů pro vězeňkyně, z toho po dvou v Permském kraji a v Mordvinsku. Ale místní úřady se s odvoláním na ochranu osobních údajů zdržují upřesnění, kde se punkerky nalézají. Média tak jen odhadují, že je nejspíše čeká práce při šití či zpracování drůbeže, protože poblíž věznic se prý nacházejí textilky a masokombinát.

Podle obránce lidských práv Lva Ponomarjova situace v ženských věznicích v obou regionech není dobrá, a to se z ženských táborů málokdy dostanou do světa stížnosti, protože jde o uzavřenější svět a také tu panuje méně násilí než v případě káznic pro muže.

„Nechápu, proč je neposlali do ženského tábora v Možajsku u Moskvy, stejně tak je nepochopitelné, proč je rozdělili. Jsou to Moskvanky a podle zákona je nelze odeslat daleko od místa bydliště. Ale úřady pokaždé vymyslí, jak to udělat,“ podotkl.

Dívky na dva roky za výtržnosti v chrámu Krista Spasitele v únoru 2012. Představením punkové modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina! se snažily poukázat na provázanost církve se státní mocí. Třetí členka Jekatěrina Samucevičová, původně odsouzená ke stejnému trestu, nakonec dvouletou podmínku.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video