Putinovu Rusku hrozí revoluce, varuje Chodorkovskij | E15.cz

Putinovu Rusku hrozí revoluce, varuje Chodorkovskij

Putinovu Rusku hrozí revoluce, varuje Chodorkovskij
Michail Chodorkovskij v Berlíně na první tiskové konferenci po svém propuštění
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Bývalý nejbohatší Rus a kremelský vězeň Michail Chodorkovskij se obává hospodářského zhroucení Ruska a revoluce podobné bolševickému převratu z roku 1917, pokud bude o osudech země dál rozhodovat prezident Vladimir Putin. Chodorkovskij to řekl v rozhovoru s americkými novináři.

„Rusko pod Putinovým vedením spěje k ekonomické krizi, která může vyvolat lidové povstání podobné revoluci z roku 1917,“ prohlásil Chodorkovskij, který strávil za mřížemi deset let za údajné finanční machinace a krádeže ropy. Vyhlášený kritik Kremlu považuje své odsouzení za důsledek Putinovy snahy zbavit se vlivného politického soka.

„Všechny autoritářské režimy, zejména ty, které jsou založeny nikoli na ideologii, ale na konkrétním člověku, jsou krajně nestabilní. Aby si uchovali svou moc, jsou tito lidé nuceni spálit zemi všude kolem sebe. A právě to Putin dělá,“ prohlásil ruský podnikatel.

Putina zřejmě čeká další zvolení

Navzdory chmurné předpovědí Chodorkovskij očekává, že po uplynutí nynějšího prezidentského mandátu bude Putin do nejvyšší státní funkce zvolen v roce 2018 znovu.

Již dříve někdejší miliardář předpovídal, že neudělá-li kremelské vedení zásadní chyby, může se udržet u moci ještě dalších dvacet let. Jedinou spásu pro Rusko vidí Chodorkovskij v integraci s Evropou.

Po loňském propuštění z ruské věznice se Chodorkovskij usadil ve Švýcarsku, odkud se snaží podporovat ruskou opozici a demokratické změny ve vlasti. V polovině října by měl navštívit Českou republiku, kde má být hostem osmnáctého ročníku mezinárodní konference Forum 2000.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!