Rompuy možná svolá mimořádný summit EU k růstu

Herman van Rompuy

Herman van Rompuy Zdroj: profimedia.cz

Šéfy států a vlád Evropské unie možná ještě před pravidelným a delší dobu plánovaným summitem, který se uskuteční na konci června, čeká ještě další vrcholná schůzka. Naznačil to unijní prezident Herman Van Rompuy. Van Rompuy by mimořádný neformální summit EU mohl svolat kvůli tomu, aby se lídři pokusili najít cesty jak nastartovat hospodářský růst z dluhové krize a zpomalující ekonomiky.

V poslední době se většina zemí zaměřuje pod dopady krize hlavně na škrty a reformy. Stále častěji ale jak od části ekonomů, tak převážně od řady politiků zaznívají hlasy volající po tom, že úspory jsou sice možná nezbytné, jenže ještě více sráží už tak nevalně prospívající ekonomiku. Rompuy označil ekonomické stimuly některých zemí za schizofrenní.

„Nevylučuji, že svolám neformální večeři lídrů dříve (než na konci června), abychom otevřeli výměnu názorů o tom, jak se co nejlépe připravit na červen,“ citoval čtvrteční Van Rompuyova slova dnes server EUobserver.

Prezident EU také poznamenal, že neexistuje žádná jednoduchá odpověď na otázku jak vrátit eurozónu zpět k růstu. „Musíme mluvit pravdu. Neexistují žádné magické formule, reformy zaberou hodně času a logicky ovlivňují zaměstnanost a hospodářský růst,“ uvedl Rompuy. „V EU jsou k dispozici dva miliony volných pracovních míst. Předpokládám, že tu nejsou dva miliony Albertů Einsteinů, dovednosti jsou potřebné na všech úrovních,“ apeloval Rompuy na využívání volných kapacit na trhu práce.