Rozpočet Německa opět skončil ve výrazném přebytku | E15.cz

Rozpočet Německa opět skončil ve výrazném přebytku

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý státní rozpočet loni skončil s přebytkem 3,7 miliardy eur (94,6 miliardy korun), uvedl dnes ekonomický deník Handelsblatt. Rozpočet je bez deficitu od roku 2014 a podle plánů dosavadní vlády má takový zůstat nejméně do roku 2021.

Vedle přebytku státního rozpočtu mohou politici CDU/CSU a SPD, kteří se nyní v debatách o nové vládě zabývají i rozpočtovými otázkami, počítat i s částkou 6,7 miliardy eur. To jsou peníze, které byly určeny na azylovou politiku, ale nakonec loni nebyly třeba.

Velmi dobrý stav německého státního rozpočtu i veřejných financí obecně souvisí mimo jiné s velmi nízkou nezaměstnaností a vysokým výběrem daní v posledních letech.

V roce 2014 měla spolková republika poprvé od roku 1969 státní rozpočet bez deficitu. Předloni skončil státní rozpočet v přebytku 7,7 miliardy eur, veřejné finance dokonce v přebytku 23,7 miliardy eur. To byl jejich nejvyšší přebytek od znovusjednocení Německa v roce 1990.

I Česká republika v posledních dvou letech vykázala výrazně příznivější bilanci státního rozpočtu než dříve. Předloni skončil rozpočet s přebytkem 61,8 miliardy korun, loni s deficitem 6,2 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video