Rusko navrhuje trestat odběr ropy od Islámského státu | e15.cz

Rusko navrhuje trestat odběr ropy od Islámského státu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Adam Cohn via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN namířený proti financování teroristických skupin vyzývá k sankcím vůči jednotlivcům a společnostem obchodujícím s ropou od Islámského států a dalších teroristických skupin napojených na Al-Káidu.

Návrh rovněž požaduje, aby všech 163 členských států Spojených národů podniklo „příslušné kroky“ k zabránění obchodu s historickými památkami a dalšími věcmi kulturního, vědeckého a náboženského významu ilegálně vyvezenými ze Sýrie. Podobný zákaz už existuje ohledně historických památek z Iráku. 

Připravovaná rezoluce by kromě toho měla potvrdit, že je nelegální platit výkupné jednotlivcům nebo skupinám, jež jsou už pod sankcemi Organizace spojených národů. V této souvislosti se požaduje, aby všechny státy zmrazily fondy určené pro případné výkupné. 

O návrhu dokumentu podle AP v pátek poprvé diskutovali za zavřenými dveřmi členové Rady bezpečnosti OSN a ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin následně řekl, že reakce byly „velmi pozitivní“. Dodal, že by se o této rezoluci mohlo hlasovat už nadcházející úterý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video