Šéf britské diplomacie: Rusko je hrozbou pro všechny státy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Šéf britské diplomacie: Rusko je hrozbou pro všechny státy

Šéf britské diplomacie: Rusko je hrozbou pro všechny státy
Britský ministr zahraničí Philip Hammond
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Britský ministr zahraničí Philip Hammond při návštěvě Tbilisi označil chování Ruska na mezinárodní scéně za hrozbu, protože Moskva podle něj pohrdá pravidly. „Rusko ignoruje všeobecně akceptované normy chování a porušuje pravidla mezinárodních vztahů. To představuje hrozbu a výzvu pro nás všechny,“ řekl Hammond novinářům.

Gruzie v srpnu 2008 svedla s Ruskem krátkou válku o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie. Jejich nezávislost ale kromě Moskvy a hrstky ruských spojenců svět neuznává. Gruzie označuje Abcházii a Jižní Osetii, kde jsou rozmístěni ruští vojáci, za okupovaná území.

„Nezapomněli jsme, že konflikty v Abcházii a Jižní Osetii zůstávají nevyřešeny. Velká Británie zůstává věrna myšlence nezávislosti a územní celistvosti Gruzie. Británie jasně praví, že země jako Gruzie mají mít možnost vybrat si svou budoucnost samy, bez vnějšího vlivu,“ řekl podle stanice BBC Hammond.

V Gruzii jednal s premiérem Giorgim Kirikašvilim a navštívil ropovod, který provozuje britská společnost BP.

Dlouhodobý kritik

Británie důsledně kritizuje ruskou politiku za anexi Krymu na jaře 2014 a za nálety ruského letectva v Sýrii. Stažení ruských sil Hammond nedávno přirovnal k situaci, kdy manžel přestane bít svou ženu.

V Tbilisi nicméně vyzval Rusko ke konstruktivnější roli na světové scéně a připomněl, že respektování mezinárodních norem je předpokladem ke zlepšení spolupráce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!