Sobotka: EU pošle Turecku tři miliardy eur na zastavení imigrační vlny | E15.cz

Sobotka: EU pošle Turecku tři miliardy eur na zastavení imigrační vlny

Premiér Bohuslav Sobotka na summitu na Maltě
Premiér Bohuslav Sobotka na summitu na Maltě
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lídři Evropské unie se na neformálním summitu na Maltě dohodli, že v příštích dvou letech pošlou do Turecka na zastavení uprchlické vlny tři miliardy eur (81 miliard korun). Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

„Ty peníze primárně půjdou na zlepšení podmínek zejména pro syrské uprchlíky, kteří se teď nacházejí na území Turecka,“ řekl Sobotka s tím, že má jít o „zlepšení jejich sociální situace, lékařské péče a vzdělávání jejich dětí“. Odhaduje se, že syrských běženců jsou v Turecku zhruba dva miliony.

Evropská komise se bude snažit tyto finance získat hlavně z rozpočtu EU v letech 2016 až 2017. O doplnění případně chybějící části cílové částky by se pak podělily členské země. Podle Sobotky se bude konat summit EU-Turecko do konce listopadu, na kterém se má potvrdit platnost akčního plánu. Turecko má představit své návrhy opatření.

„Pokud Turecko bude chtít, je schopno ten migrační proud zregulovat, výrazným způsobem oslabit, možná i zastavit. Turci mají řadu možností, jak reagovat. Ten summit by měl potvrdit konkrétní kroky, které by se měly odehrát na turecké straně i na straně Evropské unie,“ podotkl Sobotka.

Udržet uprchlíky v Turecku

„Cílem je prevence migrace, snížit ten migrační tlak na Evropu, udržet ty lidi v Turecku. Samozřejmě paralelně s tím musí probíhat jednání v Sýrii. Pokud by se podařilo konflikt ukončit, tak se samozřejmě tito lidé budou mnohem lépe vracet do Sýrie z Turecka, než kdyby mezitím odešli do Evropy,“ sdělil Sobotka.

Český premiér také řekl, že účastníci summitu ocenili dnešní ranní zatím neformální dohodu tří ze čtyř zemí takzvané visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) na společné zvýšení příspěvku do fondu na pomoc Africe o 400 tisíc eur (zhruba 11 milionů korun). Poskytnout by také měly 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou. Očekává se ještě reakce vedení Polska, které bylo na Maltě z vnitropolitických důvodů zastoupeno Sobotkou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video