Soud v Číně: manželka Po Si-laje dostala trest smrti | E15.cz

Soud v Číně: manželka Po Si-laje dostala trest smrti

Ku Kchaj-laj
Ku Kchaj-laj
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud ve východočínském Che-fej odsoudil manželku nedávno zavrženého ambiciózního politika Po Si-laje za vraždu britského podnikatele k podmíněnému trestu smrti s odkladem na dva roky. Původní sdělení očitých svědků zasedání, které bylo pro zahraniční média prakticky uzavřeno, potvrdil oficiální představitel soudu. Rozsudek završuje nejsledovanější proces v Číně posledních let, ponechává však otevřené otázky ohledně osudu jejího manžela a politického směřování největší asijské ekonomiky.

Rozhodnutí podle agentury Reuters znamená, že pokud Ku nespáchá během dvou let další podobný trestný čin, dožije zřejmě ve vězení. Ku se přiznala k vraždě podnikatele Neila Heywooda, s nímž měla podezřelé obchodní styky. Spolu s ní byl souzen za spolupachatelství jeden z přátel její rodiny Čang Siao-ťün, který dostal devět let vězení.

„Dnešní rozhodnutí soudu respektujeme,“ řekl právník Heywoodovy rodiny Che Čeng-šeng. Dodal, že zatím neví, zda se jeho klienti odvolají. Heywood, který byl poradcem Po Si-laje, byl nalezen mrtev loni v listopadu v hotelu ve městě Čchung-čching a později vyšlo najevo, že byl otráven.

Verdikt přivítala britská ambasáda v Číně. Vyjádřila uspokojení z toho, že „čínské úřady vyšetřily smrt Neila Heywooda a soudily ty, které identifikovaly jako zodpovědné“. Velvyslanectví připomnělo, že „Británie dávala vždy čínským úřadům najevo, že chce, aby proces v tomto případě odpovídal mezinárodním normám lidských práv a aby nebyl uplatněn trest smrti“.

Soud zasáhl do mocenského souboju v komunistické straně

Skandál Ku Kchaj-laj ukončil slibnou politickou kariéru jejího manžela, jenž si dělal ambice na jmenování do devítičlenného nejužšího vedení komunistické strany. Po Si-laj podporoval donedávna slabé levicové křídlo strany a vyslovoval se pro obnovení politické kontroly nad ekonomikou namísto trhu, který podle něj přináší nerovnost.

V březnu byl Po odvolán z funkce stranického šéfa ve středočínském Čchung-čching a další měsíc vytlačen z 25členného čínského politbyra. Nyní se proti němu vede vyšetřování kvůli blíže nespecifikovanému „porušení stranické disciplíny“, které vzhledem k procesu s jeho ženou pro něj může dopadnout velmi špatně.

Soud nad Ku Kchaj-laj se odehrál v době, kdy se chystá napjatě očekávaný sjezd čínské komunistické strany, na němž má převzít moc nová generace vůdců. Po Si-laj, který byl nadějným kandidátem nejužšího vedení, se od zahájení vyšetřování své ženy neobjevil na veřejnosti.

Pozorovatelé soudí že proces s Ku je předehrou k potrestání jejího manžela. Během procesu se čtyři policisté přiznali, že chtěli Ku před vyšetřováním chránit, a dostali za to dnes trest 5 až 11 let vězení. To může být pro Po Si laje nebezpečné, protože to vyvolává podezření, že funkcionář se pokoušel vyšetřování své ženy zastavit.

Podle obžaloby jedovatou směs smíchal Čang a Ku ji pak oběti vložila do úst. Oběma obžalovaným hrozil trest smrti. Podle analytiků mohl soud projevit jistou shovívavost, protože Ku před soudem 9. srpna uvedla, že ji Brit ve vzájemném podnikatelském sporu vydíral hrozbami vůči jejímu synovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video