Stop těžbě v Amazonii pro soukromé firmy. Brazilská vláda zrušila dekret prezidenta Temera | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Stop těžbě v Amazonii pro soukromé firmy. Brazilská vláda zrušila dekret prezidenta Temera

ČTK

Brazilská vláda v pondělí zrušila kontroverzní dekret prezidenta Michela Temera, který umožnil těžbu soukromým firmám v rozlehlé přírodní rezervaci v Amazonii. Výnos, jehož platnost po žalobách pozastavil soud, byl terčem kritiky ekologů i domorodých obyvatel dotčené oblasti.

Temerův srpnový dekret zrušil rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47 000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam soukromé firmy mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu. Dosud tak může činit pouze stát, který ale v oblasti prakticky netěží.

Soud týden po vydání výnosu jeho platnost pozastavil s tím, že odporuje ústavě, porušil práva domorodých obyvatel a ohrozil velkou část amazonského pralesa. Kritici nazývali prezidentův krok největším zásahem do Amazonie za poslední půlstoletí.

Jeskyně Terra Ronca v Brazílii jsou přírodním divem světa. Podívejte se na nebeskou krásu, která se zde ukrývá v podzemí

Temer se nejprve rozhodl vydat upravené znění dekretu, které však podle ekologů neměnilo podstatu problému a umožňovalo devastující těžbu. Nyní jeho vláda, která se původně chtěla proti soudnímu výroku odvolat, výnos zcela zrušila, což ekologové a ochránci práv domorodců označili za své vítězství.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!