Střelec zabil na oregonské škole devět lidí, poté zemřel | E15.cz

Střelec zabil na oregonské škole devět lidí, poté zemřel

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při čtvrteční střelbě v kampusu oregonské vyšší odborné školy zemřelo deset lidí včetně střelce a sedm dalších osob bylo zraněno. Uvedl to místní šerif, který korigoval dříve se rozcházející údaje o počtu obětí. Podle policejních zdrojů amerických televizí byl pachatelem šestadvacetiletý Chris Harper, který zemřel po přestřelce s policií. Podle stanice CNN měl patrně čtyři zbraně. Prezident Barack Obama vyzval ke zpřísnění pravidel pro prodej a držení zbraní.

Policie stále pátrá po motivu útočníka, který hodinu a půl před polednem místního času (19:30 středoevropského času) přišel do jedné z budov v kampusu městské vyšší školy v oregonském městě Roseburg a začal pálit po lidech v několika učebnách. Vyšetřovatelé vyslýchají lidi, kteří byli s Mercerem v kontaktu den před tragédií, kdy se údajně s krvavými plány svěřoval na sociálních sítích.

Střelec se ptal na víru obětí

Osmnáctiletá Kortney Mooreová byla zrovna na lekci psaní, když prý oknem proletěla kulka a trefila učitele do hlavy. Pak podle ní vešel střelec a všem řekl, ať si lehnou na podlahu. Potom je vyzval, aby vstali a přiznali, k jaké víře se hlásí.

Další ze studentů Brady Winder se na Facebooku svěřil, že byl ve vedlejší místnosti, odkud se mu podařilo utéci. „Běžel jsem dolů z kopce, k okraji kampusu, a čekal. Mluvil jsem se studentem z učebny, kde se to stalo, a podle něho téměř všechny v té místnosti zastřelil člověk, který měl čtyři zbraně…Ještě pořád se třesu,“ napsal.

Celkem podle šerifa okresu Douglas Johna Hanlina zemřelo deset lidí včetně pachatele. Na místě se našly tři pistole a jedna puška, které podle všeho Harper použil.

Zraněné převezly do nemocnic sanitky a vrtulníky, někteří museli být podle lékařů okamžitě operováni a jsou ve vážném stavu.

Obama: Hromadná střelba se stává rutinou, je třeba změnit zákony

Prezident Obama v emotivním projevu po střelbě prohlásil, že by Spojené státy měly ztížit vyšinutým střelcům přístup ke zbraním a zařadit se tak mezi ostatní vyspělé země. „Nejsme jedinou zemí na světě, v níž žijí vyšinutí lidé. Ale jsme jedinou vyspělou zemí, kde každých několik měsíců dojde k podobné masové střelbě,“ uvedl viditělně rozhněvaný šéf Bílého domu, podle něhož se již Američané stávají vůči podobným tragédiím netečnými.

Obama se pokoušel prosadit zpříšnění zákonů už po masakru na základní škole v Newtownu v Connecticutu, kde před téměř třemi lety zemřelo 26 lidí. Mocná lobby majitelů zbraní však změnu v Kongresu zablokovala.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video