Střelkyně z amerického San Bernardina prý před činem slíbila věrnost IS | E15.cz

Střelkyně z amerického San Bernardina prý před činem slíbila věrnost IS

Okolí místa činu
Okolí místa činu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Žena zastřelená policií spolu se svým partnerem po usmrcení 14 lidí podle televize CNN krátce před útokem vyjádřila sympatie k teroristické organizací Islámský stát (IS). Žádné důkazy o přímém napojení dvojice na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila, uvedl zástupce FBI na tiskové konferenci.

„Na základě informací a fakt, která jsou nám známa, nyní vyšetřujeme tyto strašlivé činy jako terorismus,“ řekl novinářům zástupce šéfa losangeleského oddělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) David Bowdich. Pokud by se přímá inspirace potvrdila, šlo by podle CNN o první útok s odkazem na IS na americkém území.

Několik zdrojů obeznámených s průběhem vyšetřování CNN a agentuře Reuters potvrdilo, že policie objevila facebookový profil, na němž žena slíbila věrnost Islámskému státu a jeho lídrovi abú Bakru Bagdádímu. Podle vyšetřovatelů je zatím objasněna pouze nepřímá inspirace touto organizací, nejsou důkazy o tom, že by IS k útoku v Kalifornii přímo nabádal.

Jeden z představitelů společnosti Facebook dnes podle agentury AP uvedl, že Maliková se na této sociální síti přihlásila k Bagdádímu přibližně v době kalifornského útoku.

San Bernardino

Maliková a její o rok starší partner Syed Rizwan Farook podle policie zastřelili v sídle úřadu sociálních služeb během vánočního večírku 14 lidí a dalších 21 zranili. Podle FBI je dosud předčasné tvrdit, zda šlo skutečně o teroristický čin, či za ním byly ještě jiné motivy.

Podle vyšetřovacích zdrojů amerických médií byl syn pákistánských imigrantů Farook na dálku v kontaktu nejméně s jedním člověkem ze zahraničí podezřelým z teroristické činnosti.

Policie získala při domovní prohlídce důkazy o tom, že byl útok velmi pečlivě naplánován. Zároveň je patrné, že se dvojice snažila zahladit stopy a záznamy o své činnosti, neboť policisté objevili řadu zničených paměťových a komunikačních zařízení včetně počítačových disků či mobilních telefonů.

Kvůli množství více než 6000 nábojů, několika střelných zbraní a více než desítky takzvaných trubkových bomb, které měl pár při sobě či v domě, se policisté rovněž snaží zjistit, zda neplánoval další útoky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video