Švejnar s kandidaturou na prezidenta váhá

Jan Švejnar

Jan Švejnar Zdroj: E15 Michael Tomes

Ekonom Jan Švejnar zatím není rozhodnut, zda bude kandidovat v přímé volbě hlavy státu. Řekl, že ačkoliv se kloní k účasti ve volbách, definitivně svou kandidaturu oznámí až po přijetí prováděcího zákona k volbě. Pokud by kandidoval, tak jako nestranický kandidát, nevyloučil ale přijetí podpory od ČSSD i dalších politických stran.

„Plánuji kandidovat, ale zatím je na to příliš brzy,“ odpověděl Švejnar na otázku ČTK, zda už je rozhodnut, že do voleb půjde. Svou případnou kandidaturu chce oznámit až „ve chvíli, kdy budou známa pravidla a podmínky samotné volby prezidenta v prováděcím zákoně“. Už nyní ale vyjíždí do krajů a měst diskutovat s občany, aby cítil míru jejich podpory k podobnému kroku. Prováděcí zákon k volbě podle něj musí vyjasnit pravidla volby, například způsob sběru podpisů.

„Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany a vždycky jsem zastával názor, že mým důležitým přínosem pro společnost je právě moje nezávislost,“ zdůraznil Švejnar. Ekonom se o funkci hlavy státu ucházel už před čtyřmi lety. Tehdy ještě prezidenta, kterým se stal Václav Klaus, vybírali společně poslanci a senátoři.

„Podpora ČSSD by byla dobrá, případně i jiných politických stran,“ připustil Švejnar. Konkrétní jednání s jinými politickými subjekty než se sociální demokracií prý ale ještě neabsolvoval. „Optimální by bylo být opravdu nezávislým kandidátem, který však dokáže strany natolik motivovat, že jsou ochotny vyjádřit mu podporu,“ vysvětlil svůj postoj.

Švejnar se na počátku března dostal do „užšího výběru“ ČSSD společně se sociálnědemokratickým senátorem Jiřím Dienstbierem. Vedení sociální demokracie požádalo straníky, aby do poloviny května doporučili nominovat buď Dienstbiera, nebo Švejnara.

Švejnar dnes rozhodování ČSSD označil za výběr mezi „dvěma koncepty“, kdy on sám reprezentuje možnost podpory nestranického kandidáta. „A pak je tam ten druhý koncept, kterým je stranický kandidát, to je jasné,“ poznamenal.
Dienstbier sám dnes Švejnarův postoj, se kterým byl v úterý seznámen i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, označil za nekorektní. Byl prý Švejnarovým vyjádřením, které nedává prostor pro „slušnou debatu“, zaskočen.