Taliban napadl afghánskou základnu, kde slouží princ Harry | E15.cz

Taliban napadl afghánskou základnu, kde slouží princ Harry

princ Harry
princ Harry
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ozbrojenci z radikálního islámského hnutí Taliban zaútočili v pátek na afghánskou základnu Camp Bastion, na níž slouží britský princ Harry. Při útoku přišli o život dva američtí vojáci, několik dalších lidí bylo zraněno. Harry nebyl v nebezpečí. Taliban později oznámil, že chtěl činem přispět k protestům proti kontroverznímu americkému filmu Nevinnost muslimů.

V pořadí třetí následník britského trůnu byl v době útoku na základně, ale jak řekl mluvčí mezinárodních sil v Afghánistánu Martyn Crighton „v žádnou chvíli mu nehrozilo nebezpečí“. Na místě ale zemřeli dva Američané a 17 útočníků.

Základna je v jihoafghánské provincii Hílmand a ozbrojenci ji napadli před půlnocí místního času. Na zařízení, kde slouží hlavně příslušníci britského letectva, pálili z raketometů, ale také z malých ručních zbraní. Podle vojenských zdrojů AP poničili několik letounů umístěných na základně.

„Chtěli jsme se Američanům pomstít za film hanobící Proroka,“ citovala agentura Reuters mluvčího Talibanu Karího Júsufa. Taliban se dal nedávno slyšet, že učiní vše, aby prince Harryho buď zabil nebo unesl. Zahájil prý už přípravy na tuto akci s krycím názvem Operace Harry.

Princ dorazil do Afghánistánu v srpnu a současná mise je jeho druhým nasazením v této asijské zemi. Strávit zde má čtyři měsíce, během nichž by se měl jako pilot vrtulníku Apache účastnit bojových akcí proti povstalcům z řad Talibanu.

Při svém prvním nasazení v Afghánistánu v letech 2007 až 2008 strávil Harry v provincii Hílmand deset týdnů. Ze země naváděl vojenská letadla na stanovené cíle. Británie ho ale stáhla z bojové linie, když se jeho přítomnost v Afghánistánu dostala do médií. Úřady se obávaly, že by jeho přítomnost mohla ohrozit celou jednotku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video