Teroristický útok na muslimy: při střelbě v kanadské mešitě zemřelo šest lidí | E15.cz

Teroristický útok na muslimy: při střelbě v kanadské mešitě zemřelo šest lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při nedělním útoku na islámské kulturní centrum v Quebeku na východě Kanady zemřelo podle vyšetřovatelů šest lidí a dalších osm bylo zraněno. Policie dnes také oznámila, že útok vyšetřuje jako teroristický čin a že zatkla dva podezřelé. 

Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za "teroristický útok na muslimy" a vyjádřil soustrast pozůstalým tohoto "zbabělého činu".

Mluvčí quebecké policie Christine Coulombeová řekla, že zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let. Někteří ze zraněných jsou podle ní ve vážném stavu. V době útoku bylo v mešitě 39 osob.

Ředitel mešity Mohamed Yangui uvedl, že se útok odehrál v oddělení pro muže. On sám na místě v době činu nebyl, ale volali mu prý lidé, kteří se večerní modlitby účastnili.

Podle svědků vtrhli do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita, ozbrojenci v okamžiku, kdy tam bylo asi 60 až sto lidí. Motiv útočníků je zatím neznámý. Quebecká velká mešita se stala terčem vandalů loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu.

Nedělní útok v Quebeku se stal několik dní poté, co americký prezident Donald Trump podepsal výnos proti vstupu migrantů ze zemí, s nimiž je spojena hrozba terorismu. Kanadský premiér Trudeau na to o víkendu reagoval prohlášením, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video