Trump se stavbou zdi naráží. V poušti stojí jen pár prototypů | E15.cz

Trump se stavbou zdi naráží. V poušti stojí jen pár prototypů

fry

Postavení zdi, která by přehradila hranice Mexika a Spojených států, byl jeden z mnohých slibů prezidentské kampaně Donalda Trumpa. V poušti nedaleko San Diega zatím však téměř rok po uvedení Trumpa do funkce stojí pouze osm několikametrových prototypů budoucí hradby. 

Jedním z hlavních problémů stavby zůstávají peníze. Kongres Spojených států zatím nerozhodl o jejím financování a padl i Trumpův záměr, aby zeď zaplatilo Mexiko, které kategoricky odmítlo. O tom, zda Washington vůbec někdy uvolní na projekt peníze, se rozhodne v lednu, kdy bude Kongres projednávat výdajový balíček.

"Vyzýváme Kongres, aby projednal dotace pro hraniční zeď, jsme velmi blízko její realizaci," řekl Trump 20. prosince během schůze vlády v Bílem domě. "Několik nádherných prototypů zdi už stojí a já je chci v nejbližší době vidět na vlastní oči," doplnil prezident Spojených států. 

Motoristou v Mexiku: Obří tahače, špičková policejní auta a Brouk na každém rohu

Prozatimní nesplnění jednoho z hlavních pilířů prezidentské kampaně prezidenta Trumpa se stává oblíbeným tématem amerických novinářů. Trump proto už dříve v prosinci musel mírnit tlak ze strany opozice i médií. "Zdi budou, prosadíme je," řekl 8. prosince v Bílém domě. "Pokud by se tak nestalo, pak by mi zbyla pouze spousta nešťastných lidí, kteří za mnou od počátku stojí," řekl. Jediným pokrokem však nyní zůstává několik prototypů v poušti. 

Kromě otázky financování a podoby zdi neexistuje také žádný pevný časový plán, kdy by měla být dokončena. Stavba navíc může narazit na další překážky, jako jsou pozemky v soukromém vlastnictví, protesty ekologů i nemožnost postavit některé části zdi kvůli geografickým faktorům. 

K situaci se vyjádřila i ministryně vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických Kirstjen Nielsenová. "Stavbu nemusíme vést po celé délce hranice," doplnila. 

 

Autor: fry
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud