Turecko propouští kvůli pokusu o převrat tisíce policistů a čistí věznice | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Turecko propouští kvůli pokusu o převrat tisíce policistů a čistí věznice

Turecko propouští kvůli pokusu o převrat tisíce policistů a čistí věznice
Erdogan se svou ženou
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Turecko propustí zhruba 38 tisíc vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažnou trestnou činnost. Chce tím podle všeho uvolnit místo pro účastníky a stoupence nezdařeného červencového převratu, uvedla agentura AP. To ale popřel turecký velvyslanec v Itálii Aydin Adnan Sezgin, podle něhož propuštění nesouvisí s umístněním asi 35 tisíc osob zadržených kvůli pokusu o puč.

„Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu,“ citovala Sezgina agentura ANSA. „Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát,“ řekl turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.

O propouštění informoval na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že „nejde o amnestii“ a že „se týká zločinů spáchaných před 1. červencem“. Na podmíněnou svobodu se ale nedostanou vrazi ani osoby odsouzené z terorismu.

Obvinění z terorismu či jeho podpory používá turecká justice ale poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.

Postih pro desetitisíce lidí

Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, Turecko provádí rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81 tisíc zaměstnanců státní správy, včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů. Zadrženo bylo přes 35 tisíc lidí; vůči zhruba 17 tisíc z nich je nyní vedeno trestní stíhání.

Ankara také usiluje o vydání bývalého imáma Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu a kterého obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování červencového spiknutí. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!