Turecko propouští kvůli pokusu o převrat tisíce policistů a čistí věznice | E15.cz

Turecko propouští kvůli pokusu o převrat tisíce policistů a čistí věznice

Erdogan se svou ženou
Erdogan se svou ženou
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko propustí zhruba 38 tisíc vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažnou trestnou činnost. Chce tím podle všeho uvolnit místo pro účastníky a stoupence nezdařeného červencového převratu, uvedla agentura AP. To ale popřel turecký velvyslanec v Itálii Aydin Adnan Sezgin, podle něhož propuštění nesouvisí s umístněním asi 35 tisíc osob zadržených kvůli pokusu o puč.

„Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu,“ citovala Sezgina agentura ANSA. „Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát,“ řekl turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.

O propouštění informoval na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že „nejde o amnestii“ a že „se týká zločinů spáchaných před 1. červencem“. Na podmíněnou svobodu se ale nedostanou vrazi ani osoby odsouzené z terorismu.

Obvinění z terorismu či jeho podpory používá turecká justice ale poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.

Postih pro desetitisíce lidí

Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, Turecko provádí rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81 tisíc zaměstnanců státní správy, včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů. Zadrženo bylo přes 35 tisíc lidí; vůči zhruba 17 tisíc z nich je nyní vedeno trestní stíhání.

Ankara také usiluje o vydání bývalého imáma Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu a kterého obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování červencového spiknutí. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video