Turecký ministr financí: Spokojíme se s pomalejším růstem | E15.cz

Turecký ministr financí: Spokojíme se s pomalejším růstem

Turecký ministr financí: Spokojíme se s pomalejším růstem
Turecký ministr financí Mehmet Şimşek
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Mezinárodní investoři zpozorněli, když museli v Turecku na konci loňského roku pro obvinění z korupce odstoupit čtyři ministři. Šéf rezortu financí Mehmet Şimşek, s nímž se deník E15 setkal v ankarském sídle ministerstva, kvůli tomu musel dokonce na kobereček k největším zahraničním investorům.

„Přede dvěma týdny jsem v New Yorku a Londýně absolvoval schůzky s pěti sty investory. Uklidňoval jsem je, že dopad vyšetřování korupce bude malý, protože voliči naší straně nadále věří,“ říká strážce turecké státní kasy. Jediná vládní strana AKP, která je u moci od roku 2002, dosahuje před nadcházejícími březnovými komunálními volbami v předvolebních průzkumech stále přes 40 procent.

Politická stabilita není podle Şimşeka ohrožena a korupční aféru svaluje na politický útok opozice. „Pokud byste neznal detaily toho vyšetřování, můžete si myslet, že se snažíme záležitost zamést pod koberec, tak to ale není,“ snaží se rodák z kurdské vesnice na jihovýchodě země postavit vládní AKP do role oběti. Zatím ale vše nasvědčuje vládní snaze rychle korupční skandály přehrát na druhou kolej, vyměnit čtyři ministry a vládnout se může dál. Turecko stejně jako řadu jiných rozvíjejících se ekonomik trápí vysoký schodek platební bilance, tedy nezdravě větší dovoz než vývoz. „Může za to krize eurozóny a také arabské jaro, do těchto zemí jsme hodně vyváželi,“ hledá absolvent Univerzity v anglickém Exeteru příčiny tureckého problému. „Letos přijde korekce schodku platební bilance. EU je již téměř venku z recese, až na Sýrii je region klidnější a stabilizují se ceny komodit.“

Právě dovoz komodit a energií se negativně promítá do salda tureckého importu a exportu. „Nižší ceny energií jsou pro nás požehnáním, na rozdíl od většiny rozvíjejících se zemí, které bohatnou výhradně na vývozu ropy, zemního plynu a dalších energií,“ podotýká Şimşek, že jeho země nerostným bohatstvím zrovna neoplývá. Nutnost draze dovážet ropu se v Turecku odráží například v tom, že tamní benzin patří k nejdražším v zemích OECD. Jeho litr stojí v zemi, která má příjem na hlavu o třetinu menší než Česko, v přepočtu mezi 40 a 50 korunami. Turecká lira za posledních osmnáct měsíců oslabila vůči euru o 29 procent a centrální banka v lednu reagovala masivním zvýšením týdenní úrokové sazby ze 4,5 na 10 procent. Padající měna se také promítla do nižší domácí poptávky. „To nám alespoň pomůže snížit schodek platební bilance,“ nachází Şimşek pozitivum za každou cenu. „Slabá měna a růst sazeb domácnosti tolik nezatíží. Nemají nabrané půjčky v cizích měnách a úvěry s plovoucí úrokovou sazbou jsme zakázali.“

Rozvíjející trhy zas tolik neutrpí

Země ležící na dvou kontinentech si bude muset zvyknout na pomalejší růst, než byla v poslední dekádě zvyklá. Po vzestupu ekonomiky o přibližně devět procent v letech 2010 a 2011 růst předloni zpomalil na 2,2 procenta a odhady o loňském roce hovoří o třech procentech. „Byl byste překvapen, jak rozumná naše vláda je. Nechceme s tím bojovat a spokojíme se s tříprocentním růstem,“ říká bývalý bankéř, který drží jak turecký, tak britský pas.

Celkově podle sedmačtyřicetiletého ministra nečeká rozvíjející se trhy – navzdory několika masivním výprodejům na kapitálových trzích během uplynulého roku – žádný armagedon. „Nebude to jako v devadesátých letech minulého století, kdy byly rozvíjející se trhy opravdu vyhladovělé po kapitálu.“ To si Şimşek moc dobře pamatuje, pracoval tehdy pro istanbulskou pobočku Deutsche-Bender Securities na oddělení fixed income, které se zabývá dluhopisy.

Dnes je na trhu dostatek likvidity. Turecku se minulý týden podařilo prodat eurobondovou emisi dluhopisů se splatností 31 let za 1,5 miliardy dolarů. Investoři chtěli koupit za pět miliard, což Şimşek považuje za úspěch. Při nabízeném úroku 6,7 procenta ročně se ale není čemu divit. „Ano, museli jsme nabídnout vyšší výnos,“ reaguje.

„Potenciál nových ekonomik, jako je příznivý demografický vývoj a dohánění rozvinutého světa, by se rozhodně neměl přehlížet,“ poukazuje na lepší zítřky muž, který byl americkým časopisem Emerging Markets Award vyhlášen ministrem financí rozvíjející se evropské země roku 2013.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!