U Norimberku hořely plánované ubytovny pro uprchlíky | E15.cz

U Norimberku hořely plánované ubytovny pro uprchlíky

ilulstrační foto, Uprchlíci ze severního Iráku
ilulstrační foto, Uprchlíci ze severního Iráku
• 
ZDROJ: UNHCR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedaleko Norimberku v noci na pátek hořely chystané ubytovny pro uprchlíky. Podle agentury DPA existuje podezření, že je někdo zapálil. V blízkosti totiž někdo na zeď nastříkal hákové kříže a další xenofobní symboly. Při likvidaci požáru byl jeden z hasičů lehce zraněn. Německo se v posledních týdnech potýká s narůstající vlnou xenofobie.

V obci Vorra hořely tři objekty, které měly sloužit jako azyl pro přistěhovalce. Případ vyšetřuje i německá kontrarozvědka. „Ledacos nasvědčuje tomu, že jde o žhářství,“ řekl dnes mluvčí policie Robert Sandmann.

Na jedné ze sousedních budov se objevily hákové kříže a další xenofobní symboly. Vyšetřovatelé pátrají po stopách a svědcích. Policie zatím nemá v rukou nic. Bavorský ministr vnitra už nařídil posílení ostrahy ostatních azylových zařízení v zemi.

Škoda 700 tisíc eur

Požár kolem čtvrtečních 22:45 SEČ propukl v opuštěném pohostinství, ve stodole a v opuštěném obytném domě. Objekty byly renovovány a z rozhodnutí regionální vlády měly sloužit uprchlíkům jako ubytování. Na místě zasahovalo zhruba 150 hasičů, jeden z nich utrpěl lehká zranění. Celková škoda činí podle policie zhruba 700 tisíc eur (19,3 milionu korun). Poničené domy jsou nyní neobyvatelné.

Pokud se jako motiv potvrdí nenávisti vůči přistěhovalcům, odsoudí je spolková vláda co nejostřeji, uvedla dnes mluvčí kabinetu Christiane Wirtzová. Uvedla také, že podle kancléřky není v Německu pro pravicový extremismus, antisemitismus, rasismus či nenávist vůči cizincům žádné místo.

Xenofobie?

Německo se v posledních týdnech potýká s rostoucí vlnou xenofobních nálad. Organizace s názvem Pegida, což je akronym pro Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, uspořádala v pondělí demonstrace v několika městech po celém Německu, včetně Drážďan, kde se sešlo na 10 tisíc lidí. Proti demonstraci se postavilo asi 9000 obyvatel města.

Ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí dnes na společné konferenci v Kolíně nad Rýnem varovali před štvavou kampaní proti islámu a cizincům. V odpoledním prohlášení se k nim přidala ústy své mluvčí i kancléřka Angela Merkelová. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière nicméně uvedl, že je potřeba brát obavy demonstrantů z přívalu azylantů vážně.

Německo čelí prudkému nárůstu počtu žadatelů o azyl. Z velké části jde o důsledek války v Sýrii, ale i dalších světových konfliktů. Podle předběžných údajů statistiků požádalo letos o azyl v Německu už 200 tisíc lidí. Naposledy muselo Německo řešit růst xenofobních nálad na počátku devadesátých let. Při žhářských útocích v Solingenu a Möllnu na severozápadě země tehdy zahynulo sedm lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video