Ukrajinská opozice protestuje proti údajné volební manipulaci | E15.cz

Ukrajinská opozice protestuje proti údajné volební manipulaci

Volby na Ukrajině
Volby na Ukrajině
• 
ZDROJ: ctk

pap

Příznivci vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové a dalších dvou opozičních stran vyrazili včera do ulic Kyjeva. Tvrdí, že nedávné parlamentní volby byly zfalšované ve prospěch vládní Strany regionů. Úřady manipulaci popírají a varovaly, že policie je připravena ilegální shromáždění rozehnat.

Před sídlo centrální volební komise přišly vyjádřit nesouhlas tisícovky lidí. „Sesaďme (prezidenta Viktora) Janukovyče. Sesaďme gangstera,“ skandovali protestující.

Komise kvůli problémům při sčítání ještě neoznámila oficiální výsledky, ale kvůli nesrovnalostem zrušila výsledky hlasování v pěti jednomandátových obvodech.

Podle nepotvrzených údajů má Strana regionů ve 450členném parlamentu 187 křesel, většinu však dá zřejmě dohromady s komunisty a nezávislými. Opozice diskutuje o tom, že výsledky neuzná, Udar Vitalije Klička hovoří o opakování hlasování.

Mezinárodní z OBSE uvedli, že partaj před hlasováním zneužívala svého postavení, a to i za pomoci státních zdrojů. Samotný průběh voleb 28. října však účastníci mise označili za hladký.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.