V Arkansasu popraví 8 lidí v 10 dnech. Smrtícím látkám věznice prý dochází záruční doba

Smrtící injekce - ilustrační foto

Smrtící injekce - ilustrační foto Zdroj: Pixabay

Trest smrti
Ilustrační foto.
Elektrické křeslo - ilustrační foto
4
Fotogalerie

Americký stát Arkansas se chystá uskutečnit první popravy po 11 letech, během pouhých 10 dnů přitom hodlá v dubnu vykonat trest smrti v osmi případech. Podle centra, které monitoruje počty poprav v USA, je tak velký počet během tak krátké doby "bezprecedentní". Kritici tvrdí, že za tím může i být končící záruční doba jedné ze smrtících látek, které má věznice k dispozici. 

"Od obnovení trestu smrti v USA v roce 1977 (po desetiletém moratoriu) bylo jen dvakrát popraveno osm lidí během jednoho měsíce," řekl CNN Robert Dunham, výkonný ředitel nevládního Střediska pro informace o trestu smrti. Dodal, že v USA "žádný stát nikdy neprovedl osm poprav během 10 dní".

Guvernér státu Arkansas Asa Hutchinson své schválení poprav osmi mužů od 17. do 27. dubna hájí. "Je třeba naplnit zákon, ale také je to důležité pro rodiny obětí, které tak dlouho žily v nejistotě," uvedl Hutchinson.

Odsouzení, kterých se chystané popravy týkají, spáchali trestné činy mezi lety 1991 a 2000. Jde o samé muže, z nichž polovina jsou černoši. Všichni už vyčerpali opravné právní prostředky.

Podle arkansaského sdružení za zrušení trestu smrti je jedním z důvodů tolika poprav v tak krátké době i skutečnost, že v dubnu vyprší záruční lhůta u zásob midazolamu, používaného jako uspávací prostředek. To přiznal i mluvčí vězeňské služby v Arkansasu Solomon Graves, podle něhož také už od minulého měsíce nemá Arkansas dostatek chloridu draselného, který je součástí smrtící injekce.

Mluvčí arkansaského guvernéra uvedl, že Hutchinson doufá, že věznice si do poprav obstará nové zásoby potřebných preparátů. Podle CNN ale zákony Arkansasu umožňují i popravy na elektrickém křesle, pokud nelze použít smrtící injekci. Použítí elektrického křeslo by ale zřejmě vyvolalo vlnu protestů kvůli "nehumánnosti", uvedla CNN.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 spíše klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za předchozích 25 let. Nejvíce poprav od roku 1977 se v USA uskutečnilo v roce 1999, kdy byl trest smrti vykonán v 98 případech.