V Bosně otevřeli mešitu zničenou za války, přijel i turecký premiér | E15.cz

V Bosně otevřeli mešitu zničenou za války, přijel i turecký premiér

Rekonstruovaná měsita Ferhadija v Bosně a Hercegovině
Rekonstruovaná měsita Ferhadija v Bosně a Hercegovině
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Zlatno krilo via Wikimedia Commons

ČTK

V hlavním městě bosenské Republiky srbské (RS) Banja Luce byla dnes otevřena znovu postavená mešita Ferhadija, zničená před 23 lety za války v Bosně. Slavnostního aktu se účastní čelní bosenští činitelé, ale i mezinárodní hosté, mezi nimiž je i turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Opětné otevření historicky významné mešity v bosenskosrbské metropoli by se mělo stát symbolem naděje návratu ke kdysi příkladnému mírovému soužití národů a věřících různých náboženství v Bosně a Hercegovině. Nicméně národnostní a náboženské rozdělení trvající v zemi od krvavé války v letech 1992-1995 je stále nepřehlédnutelné. I proto dnes ve městě platí zesílená bezpečnostní opatření a v ulicích hlídkuje na tisíc policistů.

„Ferhadija je mírovým poselstvím všem občanům Bosny a Hercegoviny i celému světu. Není mnoho měst, kde jsou svatostánky všech národů tak blízko sebe. Pokud se zachovají, potrvá i mír a blahobyt,“ prohlásil Davutoglu, který při ceremoniálu promluvil vedle dalších řečníků.

Turecký premiér poukázal na jedinečný charakter národnostně bohaté Bosny a zdůraznil, že obnovení Ferhadije je „důležité pro pocit svědomí“.

Budování svědomí

„Dnes toto vědomí a svědomí budujeme znovu. A přímými svědky toho, že se toto vědomí opět buduje nejlepším možným způsobem, jsou představitelé všech náboženských společenství - muslimského, katolického, pravoslavného i židovského,“ řekl Davutoglu, který v těchto dnech oznámil, že v čele turecké vlády končí, a do Banja Luky přiletěl přes napjatou politickou situaci ve své zemi.

Proslulou Ferhadiju, či mešitu Ferhada paši, ze 16. století vyhodila do povětří, jak se později ukázalo, skupina Srbů v noci na 7. května 1993. Současně stejným způsobem zničila ještě další dvě mešity ve městě. Stalo se tak v době krvavých střetů mezi srbskými a muslimskými oddíly.

Mluvčí banjaluckého armádního sboru podplukovník Milovan Milutinović tehdy tvrdil, že pachateli jsou Muslimové (dnes Bosňáci). „Existují nepřímé důkazy, které nasvědčují, že to udělali Muslimové,“ řekl. V této souvislosti vyslovil podezření, že útok byl proveden na základě nařízení, které přišlo „zvenčí“, aby byla získána další záminka k zahraniční intervenci proti Srbům.

Opětná stavba Ferhadije i s více než čtyřicetimetrovým minaretem se dokončila už v létě 2014. Chyběly však další prostředky na vnitřní vybavení, a proto muselo slavnostní otevření počkat ještě další dva roky. Na financování se podílelo více dárců i ze zahraničí, zejména Turecko, ale například také Německo, Španělsko, USA nebo Katar. Náklady na obnovu se odhadují na 12 milionů bosenských konvertibilních marek (166 milionů korun).

Dnešnímu slavnostnímu otevření muslimského svatostánku přišly podle místních médií přihlížet tisíce věřících. Přítomna je i řada významných zahraničních i domácích činitelů, včetně bosenskosrbského prezidenta Milorada Dodika a premiérky Željky Cvijanovičové i nynějšího předsedy kolektivní hlavy bosenského státu, zástupce bosňácké národnosti Bakira Izetbegoviče a celobosenské vlády Denise Zvizdiče.

Přes napjatou politickou situaci v zemi přiletěl kvůli této události do Banja Luky i předseda turecké vlády Davutoglu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.