V Brazílii zatkli skupinu lidí, která měla během olympiády provést atentát | E15.cz

V Brazílii zatkli skupinu lidí, která měla během olympiády provést atentát

V Brazílii zatkli skupinu lidí, která měla během olympiády provést atentát
Olympijský stadion v Riu
• 
ZDROJ: Dodoedo via Wikimeda Commons CC BY 3.0

ČTK

V Brazílii zatkli deset mladých lidí kvůli podezření z plánování atentátu během nadcházející srpnové olympiády. Podle ministra spravedlnosti Alexandra de Moraese šlo o "absolutní amatéry", z nichž někteří přísahali věrnost Islámskému státu (IS). S touto organizací ale neměli přímý kontakt. Prezident Michel Temer svolal mimořádné zasedání vlády.

Po něm zdroj z prezidentského paláce podle agentury Reuters uvedl, že brazilská policie monitoruje asi stovku lidí kvůli možným kontaktům na teroristické skupiny.

„Jde o domnělou teroristickou buňku, která posílala přes internet podezřelé vzkazy o přípravách na údajný atentát,“ řekl dnes ministr spravedlnosti de Moraes. Skupina podle něj v komunikaci zmiňovala použití zbraní a guerilové taktiky pro atentát během her, které v Riu de Janeiro začínají 5. srpna.

Někteří ze zatčených podle ministra přísahali přes internet věrnost IS. Všech deset zatčených je brazilské národnosti, jde o mladé lidi, z nichž jeden je nezletilý. Vyšetřováni byli podle ministerstva spravedlnosti od dubna a byli součástí „skupiny zvané Ochránci šaríi“. Další dvě osoby byly dnes předvedeny na policii k výslechu, ale pak byly propuštěny.

Ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že policejní operace, nazvaná Operace Hashtag, se týkala osmi brazilských států (Amazonas, Ceará, Paraíba, Goiás, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo a Rio Grande do Sul).

Exšéf dopingové laboratoře čelí stíhání ruských úřadů, nechal zničit vzorky

Dnešní policejní operace se uskutečnila jen několik dní poté, co brazilská tajná služba oznámila, že místní skupina Ansar Chiláfa Brazil vyjádřila v prohlášení podporu IS. Není ale jasné, zde dnes zadržení měli s touto skupinou nějaký kontakt.

Dnešní policejní operace se uskutečnila jen několik dní poté, co brazilská tajná služba oznámila, že místní skupina Ansar Chiláfa Brazil vyjádřila v prohlášení podporu IS.

Brazilské úřady vytvořily před olympiádou protiteroristické centrum a spolupracují s bezpečnostními agenturami z USA, Británie, Francie, Španělska, Belgie, Paraguaye a Argentiny.

Brazílie tento týden také zesílila bezpečnostní opatření na letištích, kde nově cestující musejí procházet screeningovou kontrolou i na domácích letech, zatímco dosud se taková kontrola prováděla pouze na linkách do zahraničí.

Brazilské úřady očekávají, že na olympiádu přijede do Ria de Janeiro kromě deseti a půl tisíce atletů také přes půl milionu zahraničních turistů. Na jejich bezpečnost má dohlížet na 85 tisíc policistů a vojáků, což je skoro trojnásobek proti minulým olympijským hrám v Londýně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!