V Brazílii zatkli skupinu lidí, která měla během olympiády provést atentát | E15.cz

V Brazílii zatkli skupinu lidí, která měla během olympiády provést atentát

Olympijský stadion v Riu
Olympijský stadion v Riu
• 
ZDROJ: Dodoedo via Wikimeda Commons CC BY 3.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Brazílii zatkli deset mladých lidí kvůli podezření z plánování atentátu během nadcházející srpnové olympiády. Podle ministra spravedlnosti Alexandra de Moraese šlo o "absolutní amatéry", z nichž někteří přísahali věrnost Islámskému státu (IS). S touto organizací ale neměli přímý kontakt. Prezident Michel Temer svolal mimořádné zasedání vlády.

Po něm zdroj z prezidentského paláce podle agentury Reuters uvedl, že brazilská policie monitoruje asi stovku lidí kvůli možným kontaktům na teroristické skupiny.

„Jde o domnělou teroristickou buňku, která posílala přes internet podezřelé vzkazy o přípravách na údajný atentát,“ řekl dnes ministr spravedlnosti de Moraes. Skupina podle něj v komunikaci zmiňovala použití zbraní a guerilové taktiky pro atentát během her, které v Riu de Janeiro začínají 5. srpna.

Někteří ze zatčených podle ministra přísahali přes internet věrnost IS. Všech deset zatčených je brazilské národnosti, jde o mladé lidi, z nichž jeden je nezletilý. Vyšetřováni byli podle ministerstva spravedlnosti od dubna a byli součástí „skupiny zvané Ochránci šaríi“. Další dvě osoby byly dnes předvedeny na policii k výslechu, ale pak byly propuštěny.

Ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že policejní operace, nazvaná Operace Hashtag, se týkala osmi brazilských států (Amazonas, Ceará, Paraíba, Goiás, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo a Rio Grande do Sul).

Dnešní policejní operace se uskutečnila jen několik dní poté, co brazilská tajná služba oznámila, že místní skupina Ansar Chiláfa Brazil vyjádřila v prohlášení podporu IS. Není ale jasné, zde dnes zadržení měli s touto skupinou nějaký kontakt.

Dnešní policejní operace se uskutečnila jen několik dní poté, co brazilská tajná služba oznámila, že místní skupina Ansar Chiláfa Brazil vyjádřila v prohlášení podporu IS.

Brazilské úřady vytvořily před olympiádou protiteroristické centrum a spolupracují s bezpečnostními agenturami z USA, Británie, Francie, Španělska, Belgie, Paraguaye a Argentiny.

Brazílie tento týden také zesílila bezpečnostní opatření na letištích, kde nově cestující musejí procházet screeningovou kontrolou i na domácích letech, zatímco dosud se taková kontrola prováděla pouze na linkách do zahraničí.

Brazilské úřady očekávají, že na olympiádu přijede do Ria de Janeiro kromě deseti a půl tisíce atletů také přes půl milionu zahraničních turistů. Na jejich bezpečnost má dohlížet na 85 tisíc policistů a vojáků, což je skoro trojnásobek proti minulým olympijským hrám v Londýně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video