V dalším kole primárek zvítězil Sanders, ovládl Washington, Havaj i Aljašku | E15.cz

V dalším kole primárek zvítězil Sanders, ovládl Washington, Havaj i Aljašku

Bernie Sanders
Bernie Sanders
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ze sobotních volebních shromáždění amerických demokratů, kteří vybírají svého kandidáta pro letošní prezidentské volby v USA, vyšel na Aljašce, na Havaji i ve státě Washington jako jasný vítěz Bernie Sanders. Jak poznamenala agentura AP, Sandersův úspěch představuje velkou psychologickou vzpruhu pro jeho stoupence, celkově ale v souboji o demokratickou kandidaturu stále výrazně vede Hillary Clintonová.

Ve státě Washington se rozhodovalo o 118 delegátech nominačního sjezdu demokratů. Na Aljašce o 20 delegátských hlasech a na Havaji jich bylo ve hře 34. Republikáni v sobotu o svém prezidentském kandidátovi nehlasovali.

„Výrazně jsme nabourali vůdčí postavení exministryně Clintonové… a směřujeme k vítězství,“ řekl Sanders po oznámení výsledků svým fanouškům v Madisonu ve státě Wisconsin. „Nikdo už nemůže popřít, že naší kampani se daří,“ dodal.

Clintonová své prohry při sobotním hlasování předvídala a v uvedených třech státech nevedla prakticky žádnou kampaň. Jen jeden den se zastavila ve státě Washington a Velikonoce trávila se svou rodinou, uvedla agentura AP. Soustředí se nyní na další pro ni důležité demokratické klání, které se uskuteční 19. dubna v New Yorku.

Tyto výhry mu pomohou získat více finančních prostředků na příštích pár týdnů, ale nemyslím si, že to celkově nějak změní situaci

Agentura AFP před sobotními shromážděními upozornila, že vermontský senátor Sanders bude potřebovat výrazné vítězství, aby prokázal, že dokáže být vážným soupeřem favorizované bývalé americké první dámy. Sanders tento týden ve státě Washington uspořádal několik velkých setkání svých podporovatelů, především v Seattlu, kde na mítink na baseballovém stadionu dorazilo zhruba 17 tisíc lidí.

Dosavadní výsledky nominačního souboje demokratů ale signalizují jasné celkové vítězství Hillary Clintonové. Na svém kontě má podle agentury AP zatím 1712 hlasů, zatímco Sanders 1004. Senátor by potřeboval získat dvě třetiny zbývajících delegátů, aby bývalou šéfku diplomacie dohnal, poznamenala agentura Reuters.

„Tyto výhry mu pomohou získat více finančních prostředků na příštích pár týdnů, ale nemyslím si, že to celkově nějak změní situaci,“ uvedl demokratický stratég Jim Manley, který je stoupencem Clintonové. „Hillary Clintonová má příliš velký náskok,“ dodal. Pro zajištění stranické nominace je v táboře demokratů potřeba získat nejméně 2383 delegátských hlasů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video