V Německu bude znovu vládnout velká koalice, v čele stane zřejmě opět Merkelová | e15.cz

V Německu bude znovu vládnout velká koalice, v čele stane zřejmě opět Merkelová

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Německu bude znovu vládnout velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU). Pokračování dosavadní vlády totiž ve vnitrostranickém referendu překvapivě jasně potvrdili sociální demokraté. Merkelovou by poslanci již počtvrté za kancléřku mohli zvolit 14. března, tedy více než pět a půl měsíce po parlamentních volbách. Vláda ve spolkové republice ještě nikdy nevznikala tak dlouho.

CDU a CSU se pro vznik velké koalice vyslovily už v únoru, SPD o ní rozhodovala ve velmi sledovaném vnitrostranickém referendu. Podporu jí nakonec dalo 66 procent hlasujících, proti jich bylo 34 procent. Účast v referendu, z něhož se hlasy sčítaly celou noc na dnešek, dosáhla 78,4 procenta, když se do něj zapojilo 378 437 z více než 460 tisíc členů strany.

Pozorovatelé očekávali, že výsledek bude o poznání těsnější, protože proti účasti na další vládě pod Merkelovou dávala řada straníků najevo hlasitý odpor. Mladí sociální demokraté proti ní také vedli rozsáhlou kampaň. Nakonec ale, zdá se, u sociálních demokratů převážily argumenty zastánců velké koalice, podle nichž SPD dokázala prosadit dostatek priorit ze svého programu a navíc obsadí důležité posty, včetně ministerstva financí.

U řady straníků také zřejmě hrála roli pragmatická úvaha, že je lepší vyhnout se riziku předčasných voleb v době, kdy má SPD rekordně nízkou podporu u voličů. Negativního rekordu nejstarší německá demokratická strana dosáhla už v zářijových volbách, když získala jen 20,5 procenta hlasů.

Její úřadující předseda Olaf Scholz, který o výsledku referenda dopředu informoval Merkelovou, je přesvědčen o tom, že strana z tvrdých diskuzí posledních týdnů vzejde posílena a bude schopna se naplno pustit do procesu obnovy. Do vlády SPD nominuje trojici ministrů a trojici ministryň. O koho půjde, dnes neuvedl.

Vznik další velké koalice, která se po listopadovém krachu původního vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, ukázala jako jediná realistická varianta většinové vlády, znamená i to, že se protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) stane nejsilnější opoziční stranou, a bude tak mít právo vždy jako první ve Spolkovém sněmu reagovat na vládní návrhy.

Velká koalice bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou. Do roku 2005, kdy Merkelová poprvé stanula na čele vlády, vznikla jen jednou, a to v 60. letech. Nyní se tak ale stane již potřetí za čtyři volební období.

Při posledním podobném hlasování uvnitř sociální demokracie v roce 2013 se pro velkou koalici vyslovilo 76 procent členů strany.

Merkelová uvítala pokračování vlády, opozice je kritická

Německá kancléřka Merkelová sociálním demokratům gratulovala k rozhodnutí podpořit v referendu velkou koalici CDU/CSU a SPD. Těší se prý na další spolupráci. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která bude nyní nejsilnější opoziční stranou, naproti tomu hovoří o katastrofě. Kritická je i strana Levice.

"Gratuluji SPD k tomuto jasnému výsledku a těším se na další spolupráci k prospěchu země," citovala Merkelovou na twitteru její CDU, když se ukázalo, že se sociální demokraté pro pokračování dosavadní vlády vyslovili dvoutřetinovou většinou.

Za jediné správné a zodpovědné rozhodnutí označila krok SPD místopředsedkyně křesťanských demokratů Julia Klöcknerová. "Německo, jeho občané a Evropa čekají na stabilní vládu," zdůraznila. "Mám radost ze široké podpory členů SPD pro koaliční smlouvu. Je to dobré rozhodnutí pro Německo," uvedla zase na twitteru generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, o níž se mluví jako o možné nástupkyni Merkelové.

Svou spokojenost neskrývají ani vedoucí představitelé sociální demokracie. "Jsem hrdý na sociálnědemokratickou stranu," uvedl na twitteru místopředseda Spolkového sněmu Thomas Oppermann‏, kterého překvapilo jak jasně spolustraníci velkou koalici podpořili. Další členové strany si zase pochvalují vysokou účast na referendu, která dosáhla 78,4 procenta.

Úplně jinak pokračování dosavadní vlády vidí AfD. "Katastrofa pro Německo!" napsala na svém twitteru a doplnila to obrázkem šrámy poznamenané kancléřky Merkelové. Nejpozději v roce 2021, kdy se mají uskutečnit další volby, ale vládním stranám přijde účet, míní AfD.

"Promarněná šance. SPD se rozhodla proti vlastní obnově. My stojíme připraveni jako levicová alternativa," uvedl šéf opoziční Levice Bernd Riexinger. Generální tajemnice svobodných demokratů (FDP) Nicola Beerová zase podotkla, že sociální demokraté měli větší strach z nových voleb, než z dalšího oslabení uvnitř koalice vedené Merkelovou. Smířliví jsou ve svých výrocích představitelé Zelených.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery