Van Rompuy obhájil mandát prezidenta EU | E15.cz

Van Rompuy obhájil mandát prezidenta EU

Van Rompuy obhájil mandát prezidenta EU
Herman Van Rompuy
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Herman Van Rompuy bude podle očekávání prezidentem Evropské unie až do listopadu 2014. O novém mandátu pro bývalého belgického premiéra na dva a půl roku dnes v Bruselu rozhodli nejvyšší představitelé členských zemí EU. Van Rompuy bude na základě dnešního rozhodnutí šéfovat také vrcholným schůzkám eurozóny.

Nejde o překvapení, neboť Van Rompuy neměl žádného protikandidáta. Jeho dosavadní mandát v čele unie mu vyprší jaře a šéfové států a vlád chtěli dopředu rozhodnout o jeho prodloužení.

„Není žádný důvod měnit prezidenta Evropské rady. Herman Van Rompuy umí tuto práci zvládat velmi dobře. On si zvolil cestu jakéhosi prvního úředníka Evropské rady a nikoli mediální star a myslím, že nalézání kompromisů v této velmi turbulentní době to pomáhá,“ řekl český premiér Petr Nečas. „A já nevidím žádný důvod, proč na této pozici činit jakoukoli změnu. Čili Herman Van Rompuy má moji plnou podporu,“ dodal.

„Je pro mě potěšením přijmout druhý mandát. (Je to) privilegium sloužit Evropě v takto rozhodujících časech a rovněž velká odpovědnost,“ sdělil Van Rompuy prostřednictvím Twitteru k dnešnímu jednomyslnému rozhodnutí unijních států. Van Rompuy, jenž přislíbil, že bude pokračovat ve vedení EU stejným způsobem jako doposud, navíc bude šéfovat i summitům zemí eurozóny.

Unijní prezident, jak se někdy stálému předsedovi Evropské rady (summitu) říká, je jednou z tváří unie navenek. Účastní se setkání na nejvyšší úrovni mezi EU a třetími státy. Vedle toho také svolává summity EU a následně tyto vrcholné schůzky řídí a do značné míry také vybírá, o čem se na nich bude hovořit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!