Žádná havárie, ale vyhořelá družice. Vědec popsal, odkud se nad Evropou vzal radioaktivní mrak | E15.cz

Žádná havárie, ale vyhořelá družice. Vědec popsal, odkud se nad Evropou vzal radioaktivní mrak

Žádná havárie, ale vyhořelá družice. Vědec popsal, odkud se nad Evropou vzal radioaktivní mrak
Radioaktivita
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Oblak radioaktivního znečištění izotopem ruthenia, který byl v říjnu zaznamenán nad Evropou, pocházel nejspíš z umělé družice, která shořela v ovzduší, řekl ruský expert Rafael Aruťunjan. Podle dřívějších informací oblak mohl pocházet z jaderné havárie v Rusku nebo Kazachstánu.

O znečištění, neškodném pro lidské zdraví, informovaly počátkem listopadu ústavy pro monitorování radiace ve Francii a v Německu. Přesnou lokalitu, kde oblak ruthenia 106 vznikl, se určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů se však jednalo o pásmo jižně od Uralu.

Ruská odbočka Greenpeace napsala, že příčinou mohla být havárie v ruském jaderném zařízení Majak, které se nachází ve městě Ozjorsk nedaleko Čeljabinska. Továrna vyrábí komponenty ruských jaderných zbraní a zabývá se regenerací vyhořelého jaderného paliva. Aruťunjan ale dnes na tiskové konferenci v Moskvě tuto možnost vyloučil.

Nejpravděpodobnějším původcem podle něj bylo zařízení na palubě umělé družice, která v té době shořela v atmosféře. O jakou družici by se mohlo jednat, ruský vědec neupřesnil.

Nad Evropou je oblak radioaktivního znečištění. Odborníci vylučují dopad na lidské zdraví

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!