Zmocněnec OSN: V Libyi čeká 235 tisíc migrantů na cestu do Itálie | E15.cz

Zmocněnec OSN: V Libyi čeká 235 tisíc migrantů na cestu do Itálie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Migračním vlnám není zdaleka konec. V Libyi prý čeká v současné době na 235 tisíc uprchlíků, kteří se chystají dostat přes Středozemní moře do Itálie. Tvrdí to zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler v rozhovoru, který dnes otiskl italský deník La Stampa. Kobler rovněž opět apeloval na obnovení právního státu v Libyi, právě politická nestabilita země přispívá k růstu migrační vlny z této severoafrické země.

„Podle mých údajů je tam 235 tisíc migrantů, kteří čekají na příležitost jet do Itálie. A oni to udělají,“ uvedl v rozhovoru s italským deníkem Kobler. Letos připlulo do Itálie přes Středozemní moře z Libye na 128 tisíc migrantů.

Libye je od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 roztříštěná. V zemi se vytvořily dvě vlády a dva parlamenty, čehož využili radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří se nyní snaží dobýt další území poté, co ovládli rozsáhlé oblasti v Sýrii a v Iráku. Letos se v Libyi ujala úřadu vláda národní jednoty, jíž ale minulý měsíc parlament nedal důvěru.

Problém podle Koblera však není jen v politické nestabilitě v Libyi, ale i v chudobě zemí, odkud migranti do Libye a pak dále do Evropy přicházejí. „Mluvil jsem se Senegalci či lidmi z Guineje-Bissau a všichni mi řekli, že utíkají, protože doma nemají co jíst,“ řekl zmocněnec OSN pro Libyi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video