Cena zlata pokořila další rekord, poprvé prolomila hranici 2400 dolarů za unci

K růstu ceny zlata přispívá i válečný konflikt na Blízkém východě.

K růstu ceny zlata přispívá i válečný konflikt na Blízkém východě. Zdroj: profimedia

Zlato v pátek vystoupalo na další rekordní maximum. Žlutý kov poprvé překonal hranici 2400 dolarů, tedy zhruba 57 tisíc korun za troyskou unci (31,1 gramu). K růstu jeho ceny přispívají geopolitická rizika na Blízkém východě a obavy ohledně čínské ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Cena zlata podle údajů agentury Bloomberg během pátečního obchodování vystoupila až na 2400,67 dolaru za unci, později však o část zisků přišla. Krátce po 14:00 středoevropského času vykazovala nárůst o zhruba 0,9 procenta a pohybovala se v blízkosti 2393 dolarů za unci.

Zlato je obvykle považováno za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. Podle analytika Ricarda Evangelisty ze společnosti ActivTrades má cena zlata prostor k dalšímu růstu, protože mezi investory sílí obavy z eskalace geopolitických konfliktů. Evangelista rovněž uvedl, že zájem o zlato a další bezpečná aktiva podporují také obavy ohledně čínské ekonomiky.

K růstu cen zlata v poslední době přispívaly rovněž vyhlídky na snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Nižší úrokové sazby jsou pro cenu zlata příznivé, protože snižují jeho nevýhodu oproti investicím, které přinášejí výnos, jako jsou například dluhopisy.