České akcie v týdnu posílily na pětiměsíční maximum | E15.cz

České akcie v týdnu posílily na pětiměsíční maximum

PX
PX
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu díky plánu Evropské centrální banky posilovaly, když hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem přidal 1,7 procenta na 968,4 bodu a dostal se na pětiměsíční maximum. Největší zisky zaznamenaly akcie Erste Group. Naopak největší ztráty postihly cenné papíry developerské firmy Orco. Předchozí týden české akcie posílily o necelé procento.

„První zářijový týden byl jednoznačně ve znamenání čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky. Navzdory očekávání ECB sice nesnížila úrokové sazby, ale rozhodujícím impulzem se stalo představení plánu nákupu dluhopisů problémových zemí. I když představený plán nepřinesl překvapení, finanční trhy reagovaly velmi výrazně. Evropské akcie vzrostly o tři až čtyři procenta a jejich indexy se dostaly na pětiměsíční maxima,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií na pražské burze se stala Erste Group s nárůstem o 9,6 procenta na 434 korun, která profitovala z růstu celého bankovního sektoru v Evropě v reakci na oznámené kroky ECB.

Vývoj indexu PX za poslední týden

Vývoj indexu PX za poslední týdenAutor: vrba@mf.cz

Dařilo se také akciím mediální společnosti CME, jež přidala 6,8 procenta na 119 korun. Firma oznámila, že prodá dluhopisy splatné v roce 2016 v celkové nominální hodnotě 104 milionů eur. Výnos použije jednak na splacení zbývajících dluhopisů splatných v roce 2013 a na možný odkup všech zbývajících dluhopisů splatných v roce 2014, čímž by společnost refinancovala veškeré závazky splatné v letech 2013 a 2014, a splnila tak smluvní závazek vůči společnosti Time Warner.

Nejvíce propadly akcie developerské společnosti Orco, které přišly o 22,7 procenta na 40 korun. Důvodem je přijetí k obchodování 65 milionů kusů nových akcií, které dostali věřitelé v rámci restrukturalizace dluhu společnosti. Někteří věřitelé pak začali tyto akcie prodávat, aby získali alespoň část svých pohledávek zpět.

Na začátku příštího týdne může na evropských trzích doznívat pozitivní reakce na oznámení ECB o výkupu dluhopisů z tohoto týdne. Čím dále více se však pozornost bude upírat k zasedání americké centrální banky Fed uprostřed týdne. Na čtvrtek je naplánováno setkání ministrů financí eurozóny a na pátek ministrů financí celé EU. Již na čtvrtečním zasedání může požádat o pomoc Španělsko, což by znamenalo spuštění nákupů ze strany ECB a bylo vnímáno pozitivně. „Tyto faktory dohromady mohou dát trhům příští týden mírně pozitivní tón,“ odhadl analytik.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah