Čínské akcie se v posledním čtvrtletí propadly nejvíce od roku 2008 | E15.cz

Čínské akcie se v posledním čtvrtletí propadly nejvíce od roku 2008

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavní index čínských akcií zaznamenal ve třetím čtvrtletí propad o téměř 30 procent. Utrpěl tak nejvýraznější čtvrtletní ztrátu od roku 2008. Investoři mají obavy z negativního dopadu zpomalování růstu čínské ekonomiky na hospodářské výsledky tamních podniků.

Během dnešního obchodování index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, vzrostl o 0,76 procenta na 3202,95 bodu. Za celé čtvrtletí ale zhruba 29 procent odepsal. Podobnou čtvrtletní ztrátu utrpěl rovněž hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite. Za dnešek si ale připsal 0,48 procenta a uzavřel na 3052,78 bodu.

Index Shanghai Composite


Zdroj: tradingeconomics.com

Kolaps čínských akciových trhů, který vedl k chaosu na burzách po celém světě, začal v polovině června. Předcházel mu prudký růst, díky kterému se ceny čínských akcií v období od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Peking v reakci na kolaps akcií zavedl řadu opatření, která mají trh stabilizovat. Úřady začaly rovněž vyšetřovat podezření na možné manipulace s trhem. Čínská centrální banka pak reagovala na propad cen akcií snížením úrokových sazeb.

Hrubý domácí produkt Číny loni vzrostl o 7,3 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za téměř čtvrt století. V letošním prvním pololetí růst zpomalil na sedm procent, byl však v souladu s celoročním cílem vlády. Někteří analytici se domnívají, že čínská ekonomika ve skutečnosti roste pomaleji, než tamní statistický úřad tvrdí.

Jeffrey Frankel: Je povrchní dávat čínské problémy za vinu vládním intervencím

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah