Firmy se na burzy nehrnou. Objem IPO je zatím nejmenší za sedm let | E15.cz

Firmy se na burzy nehrnou. Objem IPO je zatím nejmenší za sedm let

Londýnská ropná burza IPE
Londýnská ropná burza IPE
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Světové trhy primárních emisí (IPO) začaly rok 2016 nejpomalejším rozjezdem od roku 2009. Celková hodnota IPO dosáhla v prvním čtvrtletí 12,5 miliardy eur (338 miliard korun), což je téměř o dvě třetiny méně ve srovnání se stejným obdobím loni. Ukázal to tradiční čtvrtletí průzkum IPO Watch poradenské společnosti PwC.

Evropské trhy IPO klesly o téměř 80 procent na 3,5 miliardy eur (94,6 miliardy korun). A minimálně devět evropských primárních emisí bylo veřejně odloženo či staženo. Loni ve stejném období jich bylo pět. Trhy IPO se stejně jako dluhové trhy musely vypořádat v prvním čtvrtletí letošního roku s historicky nízkou cenou ropy, zpomalením čínské ekonomiky a přetrvávající nejistotou kolem úrokových sazeb ve Spojených státech.

„Společnosti se silným příběhem a dobrými manažerskými týmy mohou své IPO úspěšně zvládnout navzdory náročným tržním podmínkám. Naplánované primární emise firem do konce letošního roku a na začátek roku 2017 vypadají obecně příznivě, ale s blížícím se britským referendem o EU a tradiční letní přestávkou poroste nejistota, kdy lidé nebudou chtít naceňovat svá IPO,“ uvedla Olga Cilečková z PwC ČR.

Český parket letos přispěje do statistik evropských IPO. „V případě příznivých podmínek vidíme, že by nemuselo jít jen o jednu emisi,“ dodala. Na hlavní trh pražské burzy dnes vstoupila Moneta Money Bank, která se do května jmenovala GE Money Bank.

„Toto čtvrtletí se ukázalo jako náročné pro IPO, ale nemůžu říct, že bychom neviděli pro konec do konce roku 2016 a na začátek 2017 rozmanitou škálu chystaných emisí. Kandidáti v Evropě se rekrutují jak z finančního sektoru, tak evropských privatizací a strategických divesticí,“ uzavřela Cilečková.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.