EPH nakonec akcie EPIF na burze nenabídne, podíl má získat velký fond | e15.cz

EPH nakonec akcie EPIF na burze nenabídne, podíl má získat velký fond

Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlavek, E15
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický a průmyslový holding (EPH) neprodá menšinový podíl nově vytvářené společnosti EP Infrastructure (EPIF) na burze, místo toho bude pokračovat v jednání o prodeji do rukou jednoho globálního investora. Podle informací z trhu nakonec nabídka partnera, s nímž Křetínského holding dlouhodobě o vstupu do EPIF vyjednává, přebila výhody ze vstupu na burzu.

Podíl v provozovateli slovenských plynovodů a českých tepláren a elektráren by měl v řádu týdnů získat velký globální infrastrukturní fond. Zájemce údajně nepochází ani z Číny, ani z Ruska. EPH podrobnosti o stažení nabídky na veřejný úpis akcií nechtěl komentovat.

„EPH bude dále zvažovat možnost bilaterální transakce s globálními infrastrukturními investory. EPH si v této souvislosti velmi váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme zároveň poděkovat investorům za zájem o naši společnost a našim finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu,“ uvedl v prohlášení firmy její mluvčí Daniel Častvaj.

Na burzu chtěla firma umístit až 17,5 procenta svých akcií. S akciemi se mělo obchodovat v Praze, investoři v Londýně by si mohli koupit pouze certifikáty GDR, což jsou cenné papíry, s nimiž není spojeno hlasovací právo.

Zklamání pro investory

„Zrušení procesu úpisu akcií není úplně neobvyklé, stává se i v mnohem pozdější fázi procesu. Je obvyklé, že vlastníci vedle přípravy úpisu paralelně jednají se soukromými investory a mohou se tak do poslední chvíle rozhodovat o nejvýhodnější formě prodeje firmy,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

EPH podle něj od začátku nevylučovala možnost prodeje podílu mimo burzu. Pro tuzemské investory je zrušení úpisu pochopitelně zklamáním, protože titul mohl pražské burze pomoci k vyšší obchodní aktivitě, dodal.

Server Hospodářských novin uvedl, že EPH našel pro svou infrastrukturní divizi EPIF velkého zahraničního investora, který portfoliové investory přeplatil. Podle zdroje serveru je kupcem menšinového podílu australská investiční banka Macquarie. „Jakékoli spekulace dlouhodobě nekomentujeme,“ řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Macquarie vlastní mimo jiné České Radiokomunikace.

„Velmi si vážíme toho, že společnost EPIF zvažovala IPO na Burze cenných papírů Praha. Chápeme to jako jasný signál pro ostatní, že tato varianta je pro tuzemské korporace relevantní. To, že se nakonec emitent rozhodl pro druhou zvažovanou alternativu, je legitimní,“ uvedl ředitel pražské burzy Petr Koblic. „Pozitivní odezva od investorů, které se EPH v souvislosti se záměrem listingu EPIF dostalo, ve mně vyvolává přesvědčení, že EPH a Burza cenných papírů Praha je spojení, o kterém v budoucnu ještě uslyšíme,“ podotkl

Hlavním oborem přeprava plynu

Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, v teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stoprocentně ovládá holding EPH.

EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery