Musk prodal akcie Tesly za čtyři miliardy dolarů, dalšího podílu se zbavovat nehodlá

Nová továrna Tesly v německém Grünheide

Nová továrna Tesly v německém Grünheide Zdroj: Reuters

Generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk prodal další akcie ve firmě, tentokrát za čtyři miliardy dolarů. Vyplývá to z prohlášení pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry. Musk v pondělí oznámil koupi sociální sítě Twitter za 44 miliard dolarů a potřebuje tak finance na dokončení této transakce.

Podle prohlášení Musk prodal v úterý a ve středu 4,4 miliony akcií, což odpovídá podílu ve firmě 2,6 procenta. Na twitteru pak oznámil, že žádné další prodeje akcií Tesly neplánuje.

Prodej se uskutečnil poté, co Musk uzavřel dohodu o koupi Twitteru, ve které se zavázal zavázal poskytnout vlastní kapitál 21 miliardy dolarů. Musk je podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě, hodnota jeho majetku se odhaduje na 268 miliard dolarů. Kromě Tesly vlastní podíl 43,61 procenta v nekótované společnosti SpaceX, jejíž hodnota se odhaduje na 100 miliard dolarů.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že Musk hledá partnery, kteří by snížili jeho kapitálový vklad od transakce. Podle zdroje není zdaleka jisté, zda se takový partner objeví.

Musk loni v listopadu a prosinci prodal akcie Tesly za celkem 16,4 miliardy USD. Před prodejem nechal uživatele sociální sítě twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly, aby zaplatil vyšší daně, a slíbil, že se výsledku hlasování podřídí. Nynější prodej je první od té doby.

Někteří obchodníci vyjádřili tento týden obavy, že Musk možná nemá dostatek peněz na financování koupě Twitteru a mohl by od transakce odstoupit. Investoři se také obávají, že Musk bude muset prodat akcie Tesly, aby mohl financovat svůj kapitálový příspěvek k nabídce na převzetí. Akcie Tesly od 4. dubna, kdy Musk oznámil, že vlastní v Twitteru podíl devět procent, oslabily o téměř 20 procent.