Nájemce Fantovy kavárny vstoupí na indickou burzu, jde si pro miliardy | E15.cz

Nájemce Fantovy kavárny vstoupí na indickou burzu, jde si pro miliardy

Fantova kavárna
Fantova kavárna
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indický kavárenský řetězec Cafe Coffee Day, který v Česku mimo jiné provozuje známou Fantovu kavárnu na pražském Hlavním nádraží, zahájí příští týden primární úpis svých akcií. Od investorů chce získat 176 milionů dolarů (přes 4,2 miliardy korun), což z něj činí největší IPO v Indii za poslední tři roky.

Společnost Coffee Day Enterprises, která řetězec ovládá, hodlá podle akciového prospektu peníze z IPO využít na splacení úvěrů a otevření dalších filiálek. Nyní tato největší indická kavárenská síť provozuje na svém domácím trhu víc než 1500 kaváren. Jejím největším konkurentem je americký Starbucks.

V zahraničí Coffee Day zatím působí jen sporadicky. Nejsilnější zastoupení má právě v Česku, kde včetně Fantovy kavárny funguje 10 poboček. Pak má tři kavárny v malajsijském Kuala Lumpuru a dvě ve Vídni.

Coffee Day Enterprises odstartuje primární úpis 14. října. Na burze v Bombaji se pak její akcie začnou obchodovat 2. listopadu. Firma hodlá získat zmíněných 176 milionů dolarů, ale ještě neoznámila, kolik kusů akcií vydá. Podle zdrojů agentury Reuters by se počáteční cena jednoho cenného papíru měla pohybovat mezi 316 až 328 rupií (117 až 121 korun).

Brněnská kavárna firmy Cafe Coffee Day Autor: Cafe Coffee Day
Pobočka v brněnském OC Olympia

Cafe Coffee Day založil indický miliardář a pěstitel kávy V.G. Siddhartha v roce 1996, kdy firma otevřela první kavárnu v indickém Bengalúru, pak začala rychle expandovat po celé zemi. Nyní za Coffee Day Enterprises stojí také investiční společnost KKR & Co. Podle dřívějších informací Forbesu veřejně obchodovatelné akcie budou tvořit zhruba pětinu hodnoty firmy.

Manažery IPO jsou společnosti Morgan Stanley, Citigroup, Kotak Investment Banking, Axis Capital, Edelweiss a Yes Bank.

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah