Nový švýcarský fond chce spojit výhody zlata a bitcoinu. Investory má ochránit před inflací

Bitcoin letos narozdíl od zlata cenově nezáří.

Bitcoin letos narozdíl od zlata cenově nezáří. Zdroj: profimedia

Na curyšské burze cenných papírů se tento týden začalo obchodovat s fondem, jehož hodnota se odvíjí od kurzu bitcoinu a zlata. Jde o vůbec první investiční nástroj na burzovních trzích, který v jednom portfoliu kombinuje po tisíciletí vyhledávaný „barbarský relikt“ a moderní „digitální zlato“.

Na vzniku burzovně obchodovaného fondu 21Shares ByteTree BOLD ETP se společně podílely švýcarská finanční společnost 21Shares a britský správce investic ByteTree Asset Management. Konkrétně firma 21Shares patří k těm nejvýznamnějším v oblasti kryptoměnových investičních produktů. Cílem je podle zakladatelů fondu nabídnout investorům ochranu proti inflaci.  

Zastoupení zlata a kryptoměny bitcoin v portfoliu se bude odvíjet od míry kolísání jejich cen. Konzervativnější a méně volatilní zlato tudíž bude mít větší váhu. Podíl bude upravován jednou za měsíc, přičemž počáteční podíl zlata byl stanoven na 81,5 procenta. Fyzické zlato a bitcoin sice mohli a mohou investoři nakupovat i zvlášť, podle zástupce obou finančních firem by však strategie pravidelného rebalancování vah v portfoliu měla přinést vyšší zhodnocení, a tedy lepší ochranu proti inflaci. 

Z(a)tracená čísla: Jak přežít stagflaci

Video placeholde
Z(a)tracena čísla: Jak přežít stagflaci • Videohub

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!