Ropa zlevnila pod 50 dolarů, poprvé za půl roku | E15.cz

Ropa zlevnila pod 50 dolarů, poprvé za půl roku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: David Wilson via Flickr (CC-BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy dnes dál klesají a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum pod hranici 50 dolarů za barel. Ropu srážejí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně. Později se její pokles prohloubil pod vlivem propadu velkoobchodních cen benzinu na americkém trhu.

Ropa Brent ztrácela kolem 18:20 SELČ 2,30 dolaru na 49,90 dolaru za barel a předtím sestoupila až na 49,81 USD, což bylo nejméně od 30. ledna. Od počátku července ztratila již více než 20 procent. Americká lehká ropa WTI oslabila o 1,60 dolaru na čtyřměsíční minimum 45,51 USD. Ceny se tak blíží šestiletým minimům z počátku roku.

Průzkum agentury Reuters na konci minulého týdne ukázal, že těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci překročila úroveň 32 milionů barelů denně a dostala se nejvýše od roku 2008. V Saúdské Arábii byla těžba téměř na rekordu.

Na trhu už delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou a dominantní členové OPEC v čele se Saúdskou Arábií proti tomu záměrně nic nedělají, aby si zachovali a posílili svůj podíl na trhu. OPEC nejeví známky zásahu i přesto, že na trh se chystá přijít značný objem ropy z Íránu.

Ceny ropy Brent Graphical visualization of Brent Crude Oil

„Trh se znovu zaměřuje na situaci v nabídce a problémy s návratem Íránu na trh,“ řekl agentuře Reuters analytik australské firmy CMC Markets Ric Spooner.

Růst v čínském zpracovatelském průmyslu se v červenci nečekaně zastavil, ukázaly víkendové údaje. Zpráva zvýšila obavy z dalšího oslabování druhé největší ekonomiky světa.

Termínové ceny benzinu na newyorské burze NYMEX dnes klesly o pět procent. Obchodníci s ohledem na nejnovější slabší údaje z ekonomiky sázejí na oslabení americké poptávky po pohonných hmotách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah