Vývoz irácké ropy se vrátil na maxima, zesílí přetlak na ropném trhu | E15.cz

Vývoz irácké ropy se vrátil na maxima, zesílí přetlak na ropném trhu

ropná rafinerie
ropná rafinerie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irácký vývoz ropy se tento měsíc dostal k úrovni únorového rekordního maxima 2,80 milionu barelů denně. Vedle stabilního toku z jihoiráckých terminálů k tomu přispělo obnovení vývozu ropy ze severoiráckých polí kolem Kirkúku do tureckého přístavu Ceyhan. Irák je druhý největší producent ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jeho zvýšený vývoz zesílí nynější přetlak nabídky na ropném trhu. Kvůli rostoucí nabídce světové ceny ropy ztratily od června téměř 50 procent.

Vývoz z jihoiráckých terminálů, který se na celkovém iráckém vývozu podílí naprostou většinou, dosahoval za prvních 23 dní prosince v průměru nejméně 2,60 milionu barelů denně, sdělilo několik zdrojů. Prosincový vývoz z jihu tak překročil dosavadní maximum z května. Tehdy se vyváželo 2,58 milionu barelů denně, což bylo maximum nejméně od roku 2003.

Podle jednoho ze zdrojů se vývoz z jižního Iráku vyhoupl během měsíce až na 2,80 milionu barelů. Jihoirácké terminály nezasáhl letošní chaos na severu a západě země, vyvolaný postupem džihádistů z organizace Islámský stát.

Tento měsíc se obnovil vývoz ropy ze severu Iráku do Ceyhanu, který se zastavil v březnu po pumovém útoku na ropovod a další ropná zařízení u Kirkúku. Irácký státní prodejce ropy SOMO dosud v prosinci vyváží ropovodem z Kirkúku zhruba 180 tisíc barelů denně.

Kurdové také těží

Celkový irácký vývoz by tak činil 2,78 milionu barelů za den, tedy téměř tolik jako před březnovým útokem u Kirkúku. Vývoz ze severu země ale může být podle zdrojů vyšší, pokud se do něj zahrne ropa těžená na kurdském území a přepravovaná do Ceyhanu. Podle jednoho ze zdrojů by celkový vývoz ze severu mohl v prosinci dosahovat 300 tisíc barelů denně.

Irácká vláda a představitelé iráckého autonomního Kurdistánu na počátku měsíce vyřešili dlouhotrvající spor o vývoz ropy z kurdských oblastí. Krize mezi Kurdy a Bagdádem nastala, když Kurdové začali sami uzavírat kontrakty a prodávat ropu.

Příští rok chce Irák svůj vývoz dál zvyšovat. Ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí minulý měsíc řekl, že dodávky dosáhnou v průměru 3,2 milionu denních barelů.

Vývoj ropy Brent a WTI

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.