Zakladatel padlé burzy FTX: první velké peníze vydělal před lety na kryptoburzách v Japonsku | E15.cz

Zakladatel burzy FTX: Vydělal na posílání bitcoinů mezi kontinenty, teď ztrácí miliardy i pověst

Sam Bankman-Fried, spoluzakladatel kryptoburzy FTX, která se ocitla na pokraji krachu.
Sam Bankman-Fried, spoluzakladatel kryptoburzy FTX, která se ocitla na pokraji krachu.
• 
ZDROJ: profimedia

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Propastný pád FTX, jedné z největších burz zaměřených na digitální aktiva, otřásl v předchozích dnech trhy. A zasáhl i pověst jejího spoluzakladatele Sama Bankmana-Frieda alias SBF. Třicetiletý byznysmen byl dosud považován za jednu z nejzářivějších hvězd kryptoměnového nebe. Nyní však nejspíš přišel nejen o reputaci, ale také o významnou část jmění. Jeho podnikání navíc prošetřují američtí regulátoři finančního trhu.

SBF patřil donedávna k těm nejúspěšnějším ve světě kryptoměn. „Mezi finanční elitou z Wall Street je jeho bitcoinová arbitráž (obchod využívající odlišných cen na různých trzích – pozn. red.) zmiňována se stejným respektem jako sázka Paula Tudora Jonese na pokles americké ekonomiky v roce 1987, útok George Sorose na Bank of England v roce 1992 či sázka Johna Paulsona na pokles hodnoty problémových hypoték v roce 2008,“ stálo v článku, který vyšel v září na webu americké venture kapitálové firmy Sequioa. Ta patřila díky investici přesahující 200 milionů dolarů k menšinovým akcionářům FTX.

Bankman-Fried, vystudovaný fyzik s titulem z prestižního Massachusetts Institute of Technology, začal kariéru ve finanční společnost Jane Street, která založila své obchodování na kvantitativních modelech. Následně se v roce 2017 vzhledem ke svým filantropickým sklonům přesunul do neziskového sektoru. Ve stejné době jej zaujal svět kryptoměn, přesněji bitcoinu.

Příležitost k výdělku slušné sumy objevil v rozdílu ceny bitcoinu na burzách v USA oproti Japonsku a Jižní Koreji, který leckdy činil desítky procent. V případě Koreje se tento jev běžně označuje kimči (tradiční korejská příloha v podobě pikantního křupavého salátu z nakládané a fermentované zeleniny a dalších ingrediencí – pozn. red.) prémie. Právě tato bitcoinová arbitráž vysloužila Bankmanu-Friedovi přirovnání k legendám Wall Street.

„Obchodoval jsem celou noc a pak přes den pracoval,“ vzpomínal v květnovém rozhovoru pro víkendovou přílohu Financial Times. Když viděl, jak mu obchody s bitcoinem vydělávají, opustil neziskovku, pro kterou pracoval, a začal se tradingu věnovat naplno. Tehdy založil svou první firmu Alameda Research.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery