Černé svědomí módy. Jak se oděvní průmysl vyrovnává se škodami, které působí planetě

Přestože některé značky požadují službu zpětného odběru k recyklaci, nefunguje to. Zboží bývá zničeno, ponecháno ve skladech nebo vyvezeno na skládky do Afriky – to vyjde levněji než jeho spalování v Evropě.

Přestože některé značky požadují službu zpětného odběru k recyklaci, nefunguje to. Zboží bývá zničeno, ponecháno ve skladech nebo vyvezeno na skládky do Afriky – to vyjde levněji než jeho spalování v Evropě. Zdroj: Shutterstock

Členové hnutí Extinction Rebellion při protestech v Londýně před obchodním domem H&M. Bohužel, rostoucí ceny odrazují od udržitelné módy i generaci, která za životní prostředí bojuje nejvíce, píše historička módy Jana Máchalová.
2
Fotogalerie

Na planetě máme údajně dost oblečení pro šest následujících generací. Přitom neustále vzniká další a další, a to s masivní ekologickou stopou. Nošené i nepoužité produkty textilního průmyslu zamořují země třetího světa jako odpad. Další směřování módy předurčují právě její obrovské negativní dopady na životní prostředí a snaha je snížit.

Podle odborného textilního časopisu View končí na skládkách 21 milionů tun oděvů ročně, z toho v EU 1,8 miliardy kilogramů, tedy 4,1 kilogramu na osobu. Velkým problémem je, že jen jedno procento z toho se recykluje. Přestože některé značky požadují službu zpětného odběru k recyklaci, nefunguje to. Zboží bývá zničeno, ponecháno ve skladech nebo vyvezeno na skládky do Afriky – to vyjde levněji než jeho spalování v Evropě.

Na textilním odpadu se významně podílí také on-line prodej. Zboží, které zákazník objedná, ale pak vrátí, nikdy nejde zpátky do oběhu, ale likviduje se, neboť je to levnější než jeho kontrola a nové zabalení.

Průměrný spotřebitel nyní nakupuje o 60 procent více kusů oblečení ve srovnání s rokem 2000, ale používá ho o polovinu kratší dobu a v průměru 40 procent ze zakoupeného zboží nikdy nenosí. K ještě vyšší poptávce povede skutečnost, že rapidně roste počet příslušníků střední třídy. Zatímco ještě v roce 2015 jich byly na světě tři miliardy, v roce 2030 to bude 5,4 miliardy. Pokud se tak stane, bude spotřeba přírodních zdrojů ve srovnání s rokem 2000 třikrát vyšší, uvádí magazín View.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!